Na hlasovaní sa zúčastnilo 128 poslancov.
Parlament odvolal poslanca Kristiána Čekovského z funkcie predsedu mediálneho výboru

29.3.2023 (SITA.sk) - Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Kristián Čekovský (Demokrati) bol odvolaný z funkcie predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá.
Neovláda rokovací poriadok
Navrhovatelia v návrhu na jeho odvolanie uviedli, že nespĺňa základné odborné ani osobnostné predpoklady pre výkon tejto funkcie.
"Do dnešného dňa neovláda rokovací poriadok a na základe toho zneužíva právomoci funkcie predsedu výboru," píše sa v návrhu, pod ktorým sú podpísaní poslanci Dušan Jarjabek (Smer-SD), Tomáš Taraba (nezaradený, Život – Národná strana), Ľubica Laššáková (nezaradená, Hlas-SD), Jana Vaľová (Smer-SD) a Stanislav Mizík (nezaradený, Kotlebovci – ĽSNS).
Na výbor poriadne nechodia
Kristián Čekovský vníma návrh na jeho odvolanie z funkcie ako iniciatívu opozičných poslancov, ktorí buď na výbory nechodia a ich absencie sú na úrovni 50 až 70 percent, alebo ak na rokovanie prídu, rôznymi spôsobmi ho narúšajú, kričia či skáču hosťom do rečí.
"Prekáža im, ak ich ako predseda výboru žiadam o slušné správanie hodné poslancov NR SR," uviedol Čekovský na utorkovej tlačovej besede.
Dodal, že navrhovateľom zároveň prekáža aj jeho snaha zlepšiť mediálne prostredie. "Svoj návrh podali v čase, keď náš výbor odsúdil verbálne ataky na novinárov," dodal.
Najčítanejšia najnovšia správa
Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.
Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.
„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.
Financovanie banálnych vyšetrení
Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.
„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.
Preventívne prehliadky
Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.
„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.
Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.