• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Parkovacia politika prejde po správu mesta Žilina, začína platiť od júna a meniť sa budú aj poplatky

Parkovacia politika prejde po správu mesta Žilina, začína platiť od júna a meniť sa budú aj poplatky

Druhým dôležitým krokom bude veľmi rýchle rozširovanie rezidenčného parkovania na sídliská a do mestských častí.

27.4.2023 (SITA.sk) - Mesto Žilina sa od 7. júna stane výlučným prevádzkovateľom regulácie parkovania v centre mesta. Mestské zastupiteľstvo na pondelkovom zasadnutí schválilo všeobecne záväzné nariadenie (VZN), na základe ktorého prechádza parkovacia politika z rúk Žilinskej parkovacej spoločnosti do rúk žilinskej samosprávy.

Po novom budú zóna A a B

Radnica o tom informuje na svojej webovej stránke s tým, že poslanci schválili aj zmeny tarify a sadzobník poplatkov mestskej hromadnej dopravy, ktoré začnú platiť 1. júla.

VZN definuje nové formy úhrady za rezidentské karty, parkovacie lístky pre návštevníkov, dobu spoplatnenia aj výšku poplatkov.

„Zóna regulovaného parkovania sa nemení. Čo sa od júna mení je počet zón – namiesto troch budú po novom zóny A a B. Zároveň pristupujeme k modernizácii parkovacieho systému, pričom zaplatiť bude možné aj cez SMS-ku či aplikáciu. Aktuálne vyhlasujeme súťaž na platobný systém a pripravenú máme aj zmenu dopravného značenia,“ potvrdil primátor Žiliny Peter Fiabáne a doplnil, že samospráva postupne vymení aj parkovacie automaty.

Druhým dôležitým krokom bude podľa neho veľmi rýchle rozširovanie rezidenčného parkovania na sídliská a do mestských častí.

Hodinová sadzba

Návštevníci regulovanej zóny zaplatia za parkovanie v stanovenom čase hodinovú sadzbu v pásme A vo výške 1,5 eura, resp. 1,8 eura za SMS lístok, a v pásme B 0,8 eura, resp. jedno euro za SMS lístok.

Od júna sa mení doba spoplatnenia – pre obe pásma bude stanovený čas počas pracovných dní od pondelka do štvrtka v čase od 7:00 do 20:00, v piatok a v sobotu od 7:00 do 22:00. Počas nedele a štátnych sviatkov bude parkovanie v oboch zónach bezplatné.


Mestskí poslanci schválili aj zmenu tarify a sadzobník poplatkov mestskej hromadnej dopravy, ktoré začnú platiť 1. júla. Schválený návrh hovorí o zvýšení cien elektronických, SMS lístkov a predplatných základných, zľavnených a prenosných lístkov.

Zvýšenie cien je nevyhnutné

V prípade elektronických jednorazových cestovných lístkov ide o zvýšenie o 10 až 15 centov, v prípade predplatných lístkov o 5 až 10 eur. Ceny papierových cestovných lístkov sa nemenia.


„Náklady, s ktorými dopravný podnik bojuje, sú privysoké a neustále rastú. Najskôr karty zamiešala pandémia, neskôr sa pridala energetická kríza. Vzhľadom na to, ako sa vyvíjajú ceny, sa domnievame, že od budúceho roka budeme platiť za elektrickú energiu ešte viac, čiže aj náklady podniku budú ďalej stúpať,“ objasnil žilinský primátor a dodal, že zvýšenie cien je v tejto situácii nevyhnutné.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie