• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Pápež František sa odchýlil od prísahy mlčanlivosti, odhalil dôverné podrobnosti o ovplyvňovaní kardinálov a hlasovania

Pápež František sa odchýlil od prísahy mlčanlivosti, odhalil dôverné podrobnosti o ovplyvňovaní kardinálov a hlasovania

Prezradil aj podrobnosti o konkláve, ktoré v roku 2005 zvolilo za pápeža Benedikta XVI.

2.4.2024 (SITA.sk) - Pápež František v knižnom rozhovore zverejnenom v utorok odhalil politické „manévre“ používané na ovplyvňovanie hlasovania počas dvoch ostatných volieb pápežov.

Zároveň poprel, že by plánoval reformovať proces pre budúce konkláve. Dôverné odhalenia sú obsiahnuté v knihe „Následník: Moje spomienky na Benedikta XVI.“, v ktorej súčasný pontifik pochádzajúci z Argentíny odkrýva svoj vzťah so zosnulým nemeckým pápežom i ďalšie vatikánske záležitosti.

Podrobnosti o hlasovaní

Kniha, napísaná ako rozhovor s korešpondentom španielskeho denníka ABC Javierom Martínezom-Brocalom, prichádza v chúlostivom období pre 87-ročného Františka. Chatrné zdravie pápeža vyvoláva otázky o tom, ako dlho zostane vo funkcii, či by mohol nasledovať krok Benedikta XVI. a odstúpiť a kto by ho prípadne mohol nahradiť.

V knihe František prezradil predtým dôverné podrobnosti o konkláve v roku 2005, ktoré zvolilo Benedikta XVI. za pápeža, a tiež o hlasovaní v roku 2013, v ktorom bol zvolený on sám. František uviedol, že sa mohol odchýliť od prísahy mlčanlivosti vzťahujúcej sa na kardinálov, pretože je pápežom.

František povedal, že v roku 2005, sa ho kardináli snažili „využiť“, aby zablokovali voľbu Benedikta - vtedajšieho kardinála Josepha Ratzingera. Zámerom podľa Františeka nebolo zvoliť jeho, ale skôr vynútiť si kompromisného kandidáta po vyradení Ratzingera z kandidatúry.

Nechcú cudzieho pápeža

Potom mi povedali, že nechcú ,cudzieho pápeža, inými slovami, netalianskeho,“ povedal František. Podotkol, že tento proces nebol ani tak o tom, že kardinálov inšpiruje Duch Svätý, ako skôr to bol chladný a tvrdý politický kalkul.

František povedal, že v roku 2005 ukončil spomenutý „manéver“ tým, že oznámil, že neprijme funkciu pápeža. Následne bol do nej zvolený Ratzinger. „On bol jediný, kto mohol byť v tej chvíli pápežom,“ povedal František a dodal, že aj on hlasoval za Ratzingera.

V roku 2013, po Benediktovej rezignácii, došlo podľa Františka aj k politickým manévrom. František, ktorý bol v tom čase kardinál Jorge Mario Bergoglio, povedal, že si to uvedomil až potom, čo sa za ním združovali kardináli, otravovali ho otázkami o cirkvi v Latinskej Amerike a naznačovali, že získava podporu.

Zdravie ako prekážka

Povedal, že mu konečne došlo, že by mohol byť pápežom, keď za ním 13. marca po obede, tesne pred posledným hlasovaním, pribehol španielsky kardinál Santos Abril y Castelló.

Položil Bergogliovi otázku týkajúcu sa jeho zdravotnej spôsobilosti prevziať fyzickú náročnosť pápežstva, keďže oponenti predtým zjavne upozorňovali na jeho zdravie ako možnú prekážku jeho zvolenia.

Eminencia, je pravda, že vám chýbajú pľúca?“ opýtal sa Abril. František mu odpovedal, že mu odstránili časť pľúc po infekcii dýchacích ciest. Keď kardinála ubezpečil, že operácia prebehla pred viac ako 50 rokmi, spomenul si, ako Abril poznamenal: „Ach, tie manévre na poslednú chvíľu…

František v rozhovore zároveň poprel klebety, že plánuje akúkoľvek reformu pravidiel konkláve pre budúce voľby pápeža.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie