• Dnes je: Nedeľa 23. januára 2022 meniny má Miloš

Pápež František odslúži slávnostnú svätú omšu v Šaštíne a odletí do Ríma

Pápež František odslúži slávnostnú svätú omšu v Šaštíne a odletí do Ríma

Pápež František prechádza pomedzi veriacich v papamobile na štadióne Lokomotíva, kde sa stretol s mladými. Košice, 14. september 2021.

Pápež František v stredu 15. septembra končí svoju návštevu na Slovensku.

Ráno sa stretne na modlitbách s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne, kde o 10:00 odslúži slávnostnú svätú omšu.

Svoju apoštolskú cestu ukončí rozlúčkou na letisku v Bratislave o 13:30, odkiaľ odletí do Ríma.

Program pápeža Františka na Slovensku: Streda 15. septembra

Bratislava – Šaštín – Bratislava9:10 Modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne


10:00 Svätá omša na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne – Homília Svätého Otca


13:30 Rozlúčkový ceremoniál na letisku v Bratislave


13:45 Odlet do Ríma


Záchranná zdravotná služba a Slovenský červený kríž (SČK) v utorok 14. septembra na podujatí s pápežom v Košiciach a Prešove ošetrovali 35 účastníkov.

Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Rezort zdravotníctva v spolupráci so SČK a Záchrannou zdravotnou službou Košice koordinoval poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas všetkých podujatí so Svätým Otcom.

Eliášová priblížila, že počas bohoslužby v metropole Šariša bolo záchrankou a SČK na mieste ošetrených 22 účastníkov podujatia. „Pacienti sa sťažovali na bolesť hlavy, bolesť na hrudi či pokolapsový stav. Po poskytnutí pomoci od zdravotníkov nebol nutný ďalší prevoz do nemocnice,“ uviedla.


Zároveň doplnila, že na podobné zdravotné problémy sa sťažovali aj 13 účastníci podujatia v Košiciach. Na mieste ich bolo ošetrených 11 a ďalší dvaja boli prevezení do nemocnice.

Pápež František na záver štvordňovej pastoračnej návštevy Slovenska prišiel do pútnickeho mesta Šaštín – Stráže na západe krajiny. O 10:00 bude na otvorenom priestranstve pred desaťtisícmi pútnikov sláviť svätú omšu.


Katolícka cirkev na Slovensku si v stredu pripomína sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Tento deň je tiež štátnym sviatkom.


Svätý otec prešiel pútnickým mestom v otvorenom papamobile, pričom pozdravoval pútnikov. Ľudia do vyhradených sektorov, na mieste kde sa bude konať svätá omša, prichádzali už od 22:00, najväčší nápor na vstup však bol až ráno. Na cestách v okolí Šaštína sa od skorého rána tvorili veľké kolóny, oveľa lepšie boli na tom tí, čo pricestovali vlakmi.

Mestečko Šaštín – Stráže, asi 15 kilometrov od západných hraníc Slovenska, má stáročnú pútnickú tradíciu. Každoročne hostí asi 200 domácich a 40 zahraničných pútí. Celkovo príde ročne takmer 200 000 pútnikov, z toho asi 40 000 počas hlavnej národnej púte na sviatok Sedembolestnej Panny Márie (15. septembra).


Najvýznamnejšími návštevami moderných pútnikov boli Matka Tereza z Kalkaty (1987) a Svätý Otec Ján Pavol II., ktorý sa modlil v Bazilike počas svojej druhej pastoračnej návštevy Slovenska v roku 1995.


Tradícia pútí do Šaštína je spojená s mariánskou úctou. Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, sa za svojho manžela zvykla modliť pred obrazom Panny Márie, ktorý visel na strome neďaleko hradu. Ako vďaku za obrátenie dala v roku 1564 postaviť sochu Sedembolestnej Panny Márie.


V roku 1762 bola socha slávnostne prenesená na hlavný oltár baziliky. Cisárovná Mária Terézia sa na obrade zúčastnila ako podporovateľka stavby samotnej baziliky. V roku 1927 vyhlásil pápež Pius XI. Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska.


Pristátie vrtuľníka pred príchodom Svätého Otca na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne, kde pápež František odslúži pri príležitosti celonárodnej púte k Sedembolestnej Panne Márii slávnostnú svätú omšu. Šaštín – Stráže 15. september 2021. Foto: SITA/Martin MedňanskýNávšteva pápeža Františka v Košickom kraji priniesla pokoj, povzbudenie a pripomenutie, že ako spoločnosť dosiahneme viac, keď budeme držať spolu. Na margo pápežovej cesty na východ to poznamenal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.


Podľa jeho slov takýto odkaz spoločnosť potrebovala zvlášť v období pandémie, ktorá ju v posledných mesiacoch skôr rozdeľuje. Pri utorkovom odchode Svätého Otca z košického letiska sa mu župan poďakoval za návštevu a zároveň odovzdal dar. Išlo o kalich s paténou, ktoré vytvoril umelecký šperkár Marek Husovský. Liturgické predmety majú symbolizovať vďačnosť za dar blahorečenia Anny Kolesárovej.

„Vnímam veľkorysé gesto Svätého Otca, ktorý si pre svoju návštevu vybral aj miesta ako Luník IX, ktorého obyvatelia potrebujú nádej. Vďačný som i za povzbudenie mladých ľudí na Lokomotíve, pretože práve mladí sú nositeľmi hodnôt v našej krajine a potrebujú vzor,“ zbilancoval Trnka.


Do Košického kraja zavítal pápež po takmer dvadsiatich rokoch. Ten sa na návštevu Svätého Otca podľa Trnku pripravoval dlho. Krajská výjazdová služba podľa jeho slov pomáhala s očkovaním vo farnostiach. V utorok mali zase veriaci k dispozícii viac ako stovku autobusov, ktoré ich zvážali na stretnutie so Svätým Otcom zo všetkých kútov kraja.


S organizáciou pomáhali aj dobrovoľníci z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja. Trnka sa tak poďakoval všetkým, ktorí sa zapojili do pomoci, od cestárov, cez vodičov autobusov, zdravotníkov až po spomínaných dobrovoľníkov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie