• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Pandemické opatrenia sa menia veľmi rýchlo, Slováci by mali cestovanie dôkladne zvážiť

Pandemické opatrenia sa menia veľmi rýchlo, Slováci by mali cestovanie dôkladne zvážiť

Zoznam čiernych krajín, kde je vývoj epidemickej situácie zlý, tvoria tie krajiny, ktoré sa nenachádzajú ani na zelenom a červenom zozname.

Opatrenia vo svete v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 sú nepredvídateľné a menia sa veľmi rýchlo. Občania Slovenska sa tak v prípade vycestovania do zahraničia vystavujú riziku obmedzenia možnosti návratu či ďalším komplikáciám pri cestovaní.

V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Rezort diplomacie odporúča cestovateľom pravidelne sledovať web ministerstva, v ktorom sú pravidelne aktualizované obmedzenia na hraniciach a podmienky vstupu do jednotlivých krajín sveta.

Dovolenkári by mali sledovať semafor

„V prípade núdze v zahraničí sa môžu občania Slovenskej republiky obrátiť na zastupiteľský úrad SR akreditovaný pre konkrétny štát, v ktorom sa občan nachádza,“ uvádza rezort diplomacie. K dispozícii je tiež Konzulárne informačné centrum/Diplomatická službu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.


Ministerstvo zahraničných vecí cestovateľom pripomína cestovateľský semafor schválený vládou, ktorý posudzuje jednotlivé krajiny z hľadiska vývoja pandemickej situácie, stavu zaočkovanosti populácie a možnosti šírenia nových mutácií COVID-19. Pri návrate zas odporúča riadiť sa aktuálnou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR.


V zelených krajinách, teda krajinách Európskej únie (EÚ) a krajinách s priaznivým vývojom epidemickej situácie je najbezpečnejšie. Rezort diplomacie ale aj tak radí občanom zvážiť nevyhnutnosť cestovania do týchto krajín.

Do červených krajín sa odporúča necestovať

Krajiny s nepriaznivou epidemickou situáciou sú označené červenou farbou. „Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 a šírením nových mutácií koronavírusu SARS-CoV-2 odporúča občanom necestovať do krajín zaradených v zozname červených krajín,“ uvádza ministerstvo.


Zoznam čiernych krajín, kde je vývoj epidemickej situácie zlý, tvoria tie krajiny, ktoré sa nenachádzajú ani na zelenom a červenom zozname. Rezort diplomacie občanom Slovenska dôrazne neodporúča cestovať do týchto krajín.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie