• Dnes je: Utorok 07. decembra 2021 meniny má Ambróz

Pandémia okresala tržby kaderníctvam a fitness centrám, maloobchodu tržby výraznejšie neklesli

Pandémia okresala tržby kaderníctvam a fitness centrám, maloobchodu tržby výraznejšie neklesli

Tržby podľa finančnej správ kontinuálne klesali od augusta minulého roka.

Prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia z konca minulého roka viedli k zatvoreniu väčšiny obchodov, reštaurácií a služieb. Prejavilo sa to v poklese tržieb aj v počte vydaných pokladničných dokladov evidovaných v systéme finančnej správy e-kasa. Výrazný výpadok tržieb zaznamenali kaderníctva, fitness centrá a reštaurácie.

Najnižšie tržby v januári

Naopak, maloobchod ako celok výraznejší pokles tržieb neevidoval. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Tržby podľa finančnej správ kontinuálne klesali od augusta minulého roka. Najnižšie tržby zaznamenal systém e-kasa v januári tohto roka, keď dosiahli len 1,4 miliardy eur. Výrazný výpadok utrpeli práve kaderníctva, fitness centrá a reštaurácie. „Fitnescentrá dosahovali začiatkom marca minulého roka tržby prekračujúce 400-tisíc eur za týždeň. V rovnaký čas tohto roka ich tržby ledva dosiahli 4-tisíc eur,“ upozornila Rybanská.

Obdobný vývoj platil aj pre kaderníctva. Kým začiatkom marca minulého roka dosahovali ich tržby takmer 2 milióny eur, v rovnakom čase za tento rok dosiahli 76-tisíc eur. Reštaurácie začiatkom marca minulého roka vykazovali tržby prevyšujúce 31 miliónov eur. V rovnaký marcový týždeň tohto roka dosiahli necelých 10 miliónov eur. Najhorším boli pre tieto segmenty záverečné týždne minulého roka a január.

Darilo sa lekárňam či potravinám

Maloobchod, ktorý tvoria viaceré odvetvia, ako celok výrazný pokles tržieb podľa finančnej správy neevidoval. Darilo sa napríklad lekárňam, či predajcom potravín. Len niektoré predajne zaznamenali pokles tržieb. „Napríklad predajne textilu, odevov, železiarskeho tovaru, farieb, hračiek a kníhkupectiev začiatkom marca minulého roka dosahovali tržby presahujúce 26 miliónov eur za týždeň. V rovnakom období tohto roka evidovali tržby necelých 10 miliónov eur,“ informovala hovorkyňa. Aj pre tieto segmenty boli najhoršie záverečné týždne minulého roka a január.

Január bol zároveň najhorším mesiacom z pohľadu vývoja tržieb v systéme e-kasa. Denný evidovaný priemer tržieb dosiahol necelých 47 miliónov eur. Pred vypuknutím koronakrízy sa v priemere pohyboval na úrovni približne 70 miliónov eur. Celkový počet vydaných pokladničných dokladov bol v januári tohto roka necelých 94 miliónov, pričom bežný mesačný priemer vydaných dokladov v systéme e-kasa je necelých 150 miliónov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie