• Dnes je: Streda 08. decembra 2021 meniny má Marína

Pandémia na Slovensku spôsobila odklad zdravotnej starostlivosti, tisíce Slovákov netušia o svojej chorobe

Pandémia na Slovensku spôsobila odklad zdravotnej starostlivosti, tisíce Slovákov netušia o svojej chorobe

Štvrtina lôžkovej starostlivosti, ktorá by v štandardnom období bola poskytovaná, počas COVIDu nebola.

Odložená zdravotná starostlivosť je jedným z dôsledkov pandémie koronavírusu. Tisíce ľudí na Slovensku sa vlani nedozvedeli, že trpia onkologickým ochorením. Pri srdcovo-cievnych diagnózach sa noví pacienti počítajú v desiatkach tisíc.

Naznačujú to údaje zdravotnej poisťovne Dôvera o uhradenej zdravotnej starostlivosti v minulom roku, ktoré jej zástupcovia predstavili na utorňajšej tlačovej konferencii.

Lekári by za normálnych okolností za jeden rok diagnostikovali onkologické ochorenie u viac ako 2-tisíc poistencov Dôvery. V celoslovenskom meradle, teda u poistencov všetkých poisťovní, ide o pravdepodobne 6 500 pacientov. V prípade srdcovo-cievnych chorôb sú čísla ešte vyššie.

Zastavili sa aj plánované operácie

Dôvera na základe vývoja v posledných rokoch predpokladá, že zdravotný systém v prvom roku pandémie nezachytil približne 33-tisíc pacientov, u ktorých ochorenie lekár nezistil včas. V celoslovenskom meradle môže ísť o 100-tisíc nových pacientov s ochorením srdca a ciev.

Opatrenia počas pandémie spôsobili aj zastavenie plánovaných operácií. Dôvera porovnávala dáta s posledným rokom pred pandémiou. Priemerná čakacia lehota na piatich oddeleniach, ktoré zvyčajne uskutočňujú najviac operácií, narástla u 43 z 65 sledovaných nemocníc.

Pokles hospitalizácií

V 62 nemocniciach poisťovňa zaznamenala pokles počtu hospitalizácií často aj viac ako o polovicu. Celkovo klesol počet hospitalizácií v piatich odbornostiach, ktoré vykonávajú najviac operačných zákrokov, o viac ako 38 % a priemerný čas čakania sa predĺžil o 10 %.

Člen predstavenstva a riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v Dôvere Marian Faktor poukázal na to, že počet dní, ktoré strávili pacienti v nemocniciach, bol oproti štandardnému obdobiu o takmer 23 % nižší.

Ťažko zasiahli kúpele

„Štvrtina lôžkovej starostlivosti, ktorá by v štandardnom období bola poskytovaná, počas COVIDu nebola. Priemerná úhrada za hospitalizáciu bola pritom o 300 eur vyššia,“ konštatoval Faktor. Ako dodal, prvá vlna pandémie zasiahla veľmi ťažko aj kúpele, v apríli 2020 poklesli pobyty na desatinu.


Na začiatku roka 2021 počet pacientov v kúpeľoch klesol zhruba na 50 %. Pozitívom v tomto období však bol výrazný úbytok pacientov s ochorením horných dýchacích ciest. Narástol tiež záujem o očkovanie proti chrípke, a to o 52 %. V Bratislavskom kraji to bol viac ako 100 % nárast oproti roku 2019.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie