• Dnes je: Štvrtok 28. októbra 2021 meniny má Dobromila, Kevin

Pandémia koronavírusu urýchlila šírenie nenávistných prejavov a extrémistickej propagandy

Pandémia koronavírusu urýchlila šírenie nenávistných prejavov a extrémistickej propagandy

Konšpiračné prejavy a teórie podnecujúce násilie ministerstvo vnútra označilo za jednu z najvýraznejších hrozieb, ktorým v súčasnosti čelíme.

14.10.2021 (Webnoviny.sk) - Pandémia koronavírusu urýchlila šírenie nenávistných prejavov a extrémistickej propagandy od džihádistov po pravicových a ľavicových extrémistov.

V tlačovej správe to konštatuje slovenský rezort vnútra k 10. výročiu Siete Európskej únie na zvýšenie povedomia o radikalizácii (RAN). Konšpiračné prejavy a teórie podnecujúce násilie ministerstvo v tejto súvislosti označilo za jednu z najvýraznejších hrozieb, ktorým v súčasnosti čelíme.

Pandémia COVID-19 priniesla podľa rezortu vnútra pre RAN nové výzvy. „Kým vo svojich začiatkoch bola prevencia zameraná na prejavy islamského extrémizmu a terorizmu, dnes sú to čoraz viac krajne pravicoví prívrženci a v kontexte pandémie aj konšpiračné teórie a dezinformácie v online priestore," uvádza rezort.

Zároveň konštatuje, že situácia viedla k eskalácii snáh o rozvrat demokratických hodnôt a polarizácie spoločnosti prostredníctvom konšpiračných naratívov prítomných predovšetkým v online prostredí a tiež podnecovaniu k nenávisti k náboženským či etnickým menšinám.

Na Slovensku je podľa ministerstva táto problematika aktuálna aj v kontexte prípadov napadnutí mobilných očkovacích jednotiek a zdravotníkov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie