• Dnes je: Pondelok 18. októbra 2021 meniny má Lukáš

Pandémia koronavírusu ovplyvnila negatívne aj výrobu zmrzliny, Slovensko však vyprodukovalo výrazne viac

Pandémia koronavírusu ovplyvnila negatívne aj výrobu zmrzliny, Slovensko však vyprodukovalo výrazne viac

Členské štáty EÚ za minulý rok vyviezli mimo únie celkovo 232 miliónov litrov zmrzliny.

21.8.2021 (Webnoviny.sk) - Vlani sa vyrobilo v Európskej únii (EÚ) viac ako 2,9 miliardy litrov zmrzliny. Medziročne to však aj z dôvodu pandémie koronavírusu, a s tým spojeným poklesom cestovného ruchu a zatvorenými gastro podnikmi, predstavuje pokles o deväť percent. Slovensko išlo proti celoeurópskemu prúdu a vlani výrazne zvýšilo produkciu zmrzliny z 218 tisíc litrov v roku 2019 na 1,6 milióna litrov.

Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Eurostat. Členské štáty EÚ za minulý rok vyviezli mimo únie 232 miliónov litrov zmrzliny v celkovej hodnote 752 miliónov eur. Dovoz zmrzliny do únie z krajín mimo EÚ dosiahol 79 miliónov litrov v celkovej výške 182 miliónov eur. Množstvo dovozu zmrzliny do EÚ kleslo o štyri percentá, vývoz sa zvýšil o päť percent.

Spomedzi členských štátov EÚ bolo v roku 2020 hlavným výrobcom zmrzliny Nemecko, ktoré vyrobilo 642 miliónov litrov zmrzliny. Za Nemeckom nasledovalo Francúzsko a Taliansko. Nemecko v roku 2020 vyrobilo v priemere aj najlacnejšiu zmrzlinu za 1,3 eura za liter. Francúzsko naopak uviedlo pre Eurostat najvyššiu cenu 2,2 eur za liter zmrzliny.

Viac k téme: export, import, zmrzlina

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie