• Dnes je: Pondelok 27. septembra 2021 meniny má Cyprián

Pán premiér, odovzdajte heslá od Facebooku, kľúče od úradu vlády a choďte (komentár)

Pán premiér, odovzdajte heslá od Facebooku, kľúče od úradu vlády a choďte (komentár)

Ľudia nemajú dôverovať vakcíne kvôli politikom

Rok obyčajného človeka s neobyčajným premiérom je taký, že každý druhý deň chceš kričať, aby už niekto utíšil to zúrivé dieťa. A každý tretí deň si musíš dať detox od Facebooku, lebo máš taký pretlak zo statusov Igora Matoviča, aký nemá ani pretlakovaný hrniec, ktorému „ustrelilo dekel“.

Facebook sa stal tlačovým odborom premiéra, zvykli sme si. Oznamuje cez neho zásadne zmeny v krajine, útočí na všetkých s opačným názorom, robí si tam srandu z ľudí, ale hlavne šaša zo seba. Napríklad v stredu dal Slovákov dobrú noc s tým, že vo štvrtok bude „deň dobrých prekvapení“.

Naivní sa už tešili, že premiér precitol a rozhodol sa položiť funkciu. Že mu možno niekto konečne kolegiálne a úprimne poradil, že už dosť bolo srandy, Igor, je čas upokojiť národ. V skutočnosti si len Matovič chystal ďalšie divadlo.

Manipulátorom by mohol prednášať

Nechajme teraz bokom, že tak zásadnú vec, akou je možnosť zrušiť nákup Sputnika V (aktuálny dôvod koaličnej krízy), neoznámil svojim vládnym partnerom na rokovaní medzi ôsmimi očami, ale opäť uprednostnil promo na sociálnej sieti. Bez možnosti otázok kolegov či novinárov.

Ešte viac ma fascinuje tá jeho neobmedzená schopnosť ohýbať realitu a prenášať zodpovednosť za vlastné chyby na iných, pričom v tom nevidím ani tak politickú hru ako skôr psychiatrickú diagnózu. (Manipulátorom by o tom mohol prednášať a iste by mal úspech.) Veď si to zhrňme.


Koaličný partner povie, čo povie, zakričí: „Nie, nebudeme ľuďom núkať neregistrovanú vakcínu, o ktorej bezpečnosti nič nevieme!“ Premiér to potom chvíľu hrotí na tlačovkách, straší mŕtvymi, ale nakoniec ju potajme aj tak kúpi, pričom mu nepríde zvláštne, že jej potom ešte ide osobne urobiť reklamu na letisko.

Ľudia nemajú dôverovať vakcíne kvôli politikom

Nikto pritom nevie, za akých podmienok sa ruské vakcíny nakúpili, lebo zmluvu nikto nevidel. Premiér sa následne čuduje, že je zrazu koaličná kríza, ďalšia, lebo urobil presne to, čo jeho partneri zamietli. A nakoniec ešte na nich hodí celú zodpovednosť, keď sa majú „ešte dnes“ rozhodnúť, či ich teda kúpime alebo nie.


Požičiam si slová biochemika Pavla Čekana. „Ľudia nemajú dôverovať vakcíne podľa toho, z akej krajiny je alebo ktorý politik ju odporučil. Ľudia majú dôverovať vakcíne preto, že ju odporučili odborníci. A tí top odborníci, ktorí dokážu zhodnotiť bezpečnosť a účinnosť vakcín, sú buď lekári alebo sedia v liekových agentúrach.“


Toto ale zjavne Igor Matovič nikdy nepochopí. A preto sa mi žiada prihovoriť sa mu a povedať, že mu úprimne ďakujeme za to, že svojím predvolebným divadlom zobudil Slovákov, ktorí po 10 rokoch a vyrabovanej špajze odrezali prasatá od válova.

Každá divadelná hrá má svoju derniéru

Áno, vďačíme za to vám, pán premiér, lebo váš boj proti mafii a oligarchom bol taký úprimný, že strhol masu frustrovaných obyčajných ľudí, ktorí verili, že „obyčajný“ Igor ich z toho vyslobodí. To ste urobili, ešte raz vám za to ďakujeme, ale je čas zase posunúť Slovensko k lepším zajtrajškom.


Ak neveríte, urobte si pokojne anketu, koľkí by chceli na čele vlády iného premiéra. Koniec-koncov, dávali ste hlasovať ľuďom aj o iných vážnych témach.

Každá divadelná hrá má svoju derniéru. Je čas, aby ste si priznali, že pre Slovákov mesiášom nikdy nebudete. O čo úprimnejšie veríte, že ním ste a že všetky kroky, ktoré ste urobili, boli správne. Bohužiaľ, neboli.


Nie preto, že to hovorím ja, obyčajný človek, ale preto, že sa na tom zhodli mnohí odborníci, ktorí nerobia politiku a máme dôvod im veriť. Napríklad preto, že v diskusii namiesto osočovania používajú argumenty overiteľné ľahšie ako kvalita a bezpečnosť ruskej vakcíny Sputnik V.

Premiér aj múdrosráčov a kritikov

Pán Matovič, Slovensko netvorí len cca 6 000 ľudí, ktorí vám lajkujú statusy. Ste premiérom tiež múdrosráčov, liberálnej kaviarne aj ďalší, ktorých ste si na Facebooku zablokovali. Nie, vaši kritici nechcú návrat mafie. Prestaňte už používať tento obohratý argument.


Chcú len, aby mali ministri pokoj na prácu a na vláde neriešili koaličné spory, ale zmeny, ktoré krajinu dostanú z pandémie a posunú dopredu.

Chcú, aby Slovensko viedol štátnik schopný počúvať odborníkov, ktorý nebude robiť podrazy partnerom a zahanbovať nás pred svetom. Verím – aj keď podľa mnohých iste naivne -, že by sa nejaký taký našiel aj vo vašej strane.


Nie je hanba postaviť sa tomu čelom ako chlap, dokonca vám odpustíme aj to, že sebareflexia prišla 12 minút po 5. Len už, prosím, pán premiér, odovzdajte heslá od Facebooku, kľúče od úradu vlády a choďte. Napríklad na Zakarpatskú Ukrajinu urovnať vzťahy.

Matovič podľa Sulíka najnovším statusom opäť ukázal, že do kresla premiéra nedorástol

Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Pandémia COVID-19 je výsledkom klimatických zmien. Čína nemusí byť jediným ohniskom nových vírusov

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Matovič: Výrobca vakcíny Sputnik V je ochotný zrušiť zmluvu bez sankcií

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie