• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Pamätník obetiam okupácie 21. augusta 1968 je v havarijnom stave, hrozí mu poškodenie

Pamätník obetiam okupácie 21. augusta 1968 je v havarijnom stave, hrozí mu poškodenie

Československo bolo ešte v roku 1966 ekonomicky na úrovni Rakúska, malo všetky predpoklady stať sa opäť hospodársky vyspelým štátom, z ktorého by ľudia neutekali za hranice.

19.8.2023 (SITA.sk) - Pamätník obetiam okupácie 21. augusta 1968 v Poprade na Námestí sv. Egídia je po vyše 20 rokoch v havarijnom stave. Múr, na ktorom je umiestnený, sa rozpadáva a hrozí jeho poškodenie.

Skromný pamätník

Informovalo o tom Svetové združenie bývalých politických väzňov (SZBPV) s tým, že to symbolizuje verejný postoj k udalostiam z augusta 1968 a k obdobiu normalizácie.

Ako združenie vysvetlilo, do 17. novembra 1989 bolo pripomínanie si 21. augusta 1968 považované za nepriateľstvo voči socialistickému zriadeniu. „Paradoxne, definitívne ho zdiskreditovali a pochovali práve tí, ktorí označili socializmus s ľudskou tvárou Alexandra Dubčeka za kontrarevolúciu," uviedlo združenie.

„Po mnohých peripetiách s vtedajšími úradmi sa nakoniec v Poprade podarilo odhaliť v roku 2002 tento skromný pamätník, kde sa každoročne stretávajú tí, ktorým nie sú na rozdiel od väčšiny ľahostajné obete vpádu armád Varšavskej zmluvy," vyhlásilo združenie s tým, že národy by si mali pripomínať svoje obete, či už ide o obete 2. sv. vojny, obete koncentračných táborov, stalinských gulagov alebo totalitných režimov.

55. výročie okupácie Československa

„Žiaľ, po 33 rokoch zmeny politického systému, mnohí tí, ktorí o augustové udalosti nikdy nemali záujem, začali používať rétoriku normalizátorov a hrobárov socializmu. Vpád armád Varšavského paktu začali nazývať oddialením nástupu bezbrehého kapitalizmu, privatizácie a rozkrádania štátneho majetku." pokračovalo SZBPV s tým, že sa ignoruje skutočnosť, že v roku 1968 bola iná politická situácia.

„Československo bolo ešte v roku 1966 ekonomicky na úrovni Rakúska, malo všetky predpoklady stať sa opäť hospodársky vyspelým štátom, z ktorého by ľudia neutekali za hranice. Jedno sa normalizátorom a kolaborantom podarilo dokonale, zlomiť tento národ a amorálnosť povýšiť na životný princíp, preto názory na 21. august dodnes rozdeľujú spoločnosť," doplnilo združenie.


SZBPV súčasne informovalo, že pri príležitosti 55. výročia okupácie Československa 21. augusta 1968 sa v pondelok 21. augusta o 14:00 uskutoční pietna spomienka pri Pamätníku obetiam okupácie v Poprade na Námestí sv. Egídia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie