• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Pamätná tabuľa na budove rezortu školstva bude pripomínať smutné obdobie našich dejín

Pamätná tabuľa na budove rezortu školstva bude pripomínať smutné obdobie našich dejín

Venovaná bude pracovníkom ministerstva školstva, učiteľským zborom, akademickej obci, študentom a žiakom, ktorí boli rasovo a nábožensky prenasledovaní a zavraždení.

9.9.2023 (SITA.sk) - Pamätná tabuľa na budove rezortu školstva bude pripomínať smutné obdobie našich dejín. Venovaná bude pracovníkom ministerstva školstva, učiteľským zborom, akademickej obci, študentom a žiakom, ktorí boli rasovo a nábožensky prenasledovaní a zavraždení v rokoch 1941 až 1945.

Pamätná tabuľa

„Pre súčasníkov i ďalšie generácie bude mementom, aby sa v budúcnosti už nič podobné nezopakovalo. Zároveň bude prejavom ľútosti a ospravedlnenia za príkoria a straty, ktoré v dôsledku týchto rozhodnutí muselo podstúpiť židovské obyvateľstvo na Slovensku,“ informoval rezort školstva.

Pamätnú tabuľu pripravuje ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v spolupráci so Židovskou náboženskou obcou v Bratislave, Múzeom holokaustu v Seredi a neziskovou organizáciou Jewrope.

Prijatie Židovského kódexu

V sobotu si pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý je na Slovensku pamätným dňom. V tento deň pred 82 rokmi prijala vláda vojnového Slovenského štátu Židovský kódex, ktorý občanov židovského pôvodu pozbavil občianskych, náboženských a spoločenských práv.

Išlo o súhrnné spracovanie právnych predpisov o spoločenskej a hospodárskej degradácii židovského obyvateľstva. Nariadenie zaviedlo povinnosť nosiť židovské označenie, pripravilo ich o právo volebné, zhromažďovacie, spolkové či tlačové.

Židia nesmeli byť zamestnaní vo verejných službách, boli vylúčení zo štúdia na stredných a vysokých školách a mohli chodiť iba do vlastných židovských základných škôl.

Proti rozhodnutiam tohto nariadenia nebolo možné odvolať sa na súde. O pol roka neskôr došlo k prvým deportáciám židovských občanov do koncentračných táborov.

V súvislosti s pamätným dňom sa v bratislavskom Divadle Pavla Országha Hviezdoslava už po štrnásty raz čítali mená z deportačných zoznamov. Čítali ich viaceré významné osobnosti, podujatie tento rok podporil aj minister školstva Daniel Bútora.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie