• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Palkovič podpísal vyhlášku týkajúcu sa detských pohotovostí, zmeny nadobudnú platnosť už o niekoľko dní

Palkovič podpísal vyhlášku týkajúcu sa detských pohotovostí, zmeny nadobudnú platnosť už o niekoľko dní

Ministerstvo zdravotníctva dlhodobo upozorňovalo na kritickú situáciu s pediatrami a hroziace problémy s ambulantnou pohotovostnou službou.

Minister zdravotníctva SR Michal Palkovič podpísal vyhlášku, ktorou sa upravujú pevné body ambulantnej pohotovostnej služby pre deti a dorast. Vyhláška sa začne uplatňovať od 1. októbra tohto roka.

Rezort zdravotníctva zmeny zdôvodňuje záujmom stabilizovať pediatrickú ambulantnú starostlivosť na Slovensku a zachovať fungovanie pohotovostných služieb pre deti.

Lekári sa majú koncentrovať do tímov

Presunom pevných bodov ambulancií pohotovostných služieb (APS) sa majú lekári koncentrovať do funkčných tímov a zároveň priblížiť ich k nemocniciam, aby boli zabezpečené aj laboratórne vyšetrenia, či zobrazovacie metódy. Pevné body sa približujú k nemocniciam, vďaka čomu bude podľa rezortu zdravotníctva zabezpečená nadväznosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti v prípade potreby.

Prijatiu zmien podľa rezortu predchádzala analýza situácie, z ktorej vyplynulo, že tretina všetkých APS je prevádzkovaná maximálne 10 lekármi. Zároveň poukázala na oblasti, kde je možné pevné body presunúť tak, aby bola nielen zachovaná, ale, práve naopak, zlepšená dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti.


Cieľom je, aby v pevných bodoch slúžilo minimálne 15 lekárov. Bez prijatia týchto stabilizačných opatrení je podľa ministerstva ohrozená aj udržateľnosť dostupnosti všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast.

Šesť pevných bodov sa vypustí


Podľa vyhlášky sa bude postupne v troch fázach upravovať sieť detských pohotovostí z pôvodných 61 na 40 do konca roka 2024. Od 1. októbra tohto roka sa vypustí šesť pevných bodov APS, ktoré sú už v súčasnosti bez prevádzkovateľa, nakoľko nikto neprejavil záujem o ich prevádzkovanie.

Ďalších desať bodov APS pre deti sa vypustí od júla 2024 a tretia fáza, ktorá sa má týkať piatich bodov APS, je naplánovaná od novembra 2024.


„Ministerstvo zdravotníctva dlhodobo upozorňovalo na kritickú situáciu s pediatrami a hroziace problémy s ambulantnou pohotovostnou službou. Cieľom vyhlášky je v súčasnom kritickom stave nastaviť efektívnu alokáciu personálnych kapacít ako jedno z opatrení na udržanie ambulantnej pohotovostnej služby pre deti,“ uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie