• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Ozdravný proces s korupciou bol náročný, ale Slovensko už podľa Hegera nedopláca 25 percent za penále Európskej komisii

Ozdravný proces s korupciou bol náročný, ale Slovensko už podľa Hegera nedopláca 25 percent za penále Európskej komisii

Predseda vlády SR Eduard Heger, minister Samuel Vlčan, generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss

Na Slovensko sa vrátila trvalá akreditácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), zrušili sa penále, ktoré musela krajina platiť za stratu dôvery voči Európskej komisii v Bruseli a v neposlednom rade, dnes už Slovensko nedopláca 25 percentami na tieto dotácie a tým šetrí peniaze zo štátneho rozpočtu pre farmárov.

Informovali o tom na tlačovej besede dočasne poverený premiér Eduard Heger, dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan a generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss.

Hrozilo odobratie akreditácie

Ozdravný proces s korupciou bol náročný, nakoľko Slovensko stratilo podporu zo strany Európskej komisie. Hrozilo, že akreditácia bude zo Slovenska odobraná, uviedol premiér Eduard Heger. Dodal, že PPA bola známa ako čierna diera.

Kauza Dobytkár bola ukážka korupčných praktik na čele s Kvietikom, Bödörom či Kožuchom. Jozef Kiss upresnil, že od júla 2021 musela PPA splniť akreditačné kritéria, ktoré boli základom na udelenie trvalej akreditácie. Audítorská spoločnosť skonštatovala, že finančný rok 2022 bol bez výhrad a bol hodnotený najvyššou známkou v histórii PPA.

To boli predpoklady na to, aby Brusel zastavil 25 percentné krátenie všetkých platieb do agrorezortu. „Vo vyhlásených výzvach je k dnešnému dňu viac ako 700 miliónov eur,“ zdôraznil Jozef Kiss.

Vlčan verí, že sa proces nezopakuje

Generálny riaditeľ uviedol, že opätovne spustili štandardný proces fungovania PPA. Vo výzve v oblasti potravinárstva mali viac ako 600 záujemcov a výzva bola vo februári vyhodnotená. Ďalšia výzva na podporu investícií do poľnohospodárskych podnikov bude vyhodnotená do konca marca. Alokácia bola navýšená na 217 miliónov.


Vo výzve na podporu na prevenciu škôd v lesoch spôsobených lesnými požiarmi a prírodnými katastrofami je alokovaných 50 miliónov eur a predkladanie žiadostí je do 31. mája.


„Verím, že aktuálne nastavenie PPA a ministerstva, ktoré už neumožňuje machinácie a podvody s dotáciami, sa v rezorte zachová aj po mojom odchode z funkcie. Veľkú nádej vkladám do samotných poľnohospodárov, ktorí sami odmietajú návrat do minulosti, keď PPA fungovala iba pre spriaznených ľudí,“ uzavrel minister Vlčan.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie