• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Ovocno-zeleninové utorky sú späť! Pravidelné dávky vitamínov dostane tento rok viac ako 16 tisíc školákov a škôlkarov

Ovocno-zeleninové utorky sú späť! Pravidelné dávky vitamínov dostane tento rok viac ako 16 tisíc školákov a škôlkarov

Počas prvého školského týždňa budú mať banány, po nich sa deti zo 75 škôl a 75 škôlok môžu tešiť na hrušky, broskyne či sladké mrkvičky.

5.9.2023 (SITA.sk) - Víťazi piateho ročníka projektu Čerstvé hlavičky, ktorý prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, získajú v školskom roku 2023/24 od Kauflandu takmer 150 000 kilogramov ovocia a zeleniny.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča zjesť aspoň 200 g ovocia a 400 g zeleniny denne. Obľúbený predajca potravín na Slovensku to dobre vie. Školákov a škôlkarov už dlhodobo podporuje v pravidelnej konzumácii čerstvého ovocia a zeleniny. Napríklad projektom Čerstvé hlavičky, ktorý majú deti nielen rady, ale im aj pomáha.

Podľa prieskumu, ktorý reťazec nedávno realizoval v 126 materských a základných partnerských školách, si viac ako tretina školákov začala na desiatu nosiť viac ovocia a zeleniny. Aj takto sa budujú zdravšie stravovacie návyky. 80 % opýtaných tiež spozorovalo, že sa deti začali viac zaujímať o tému zdravej výživy.

"Naučiť sa pestro a vyvážene stravovať je pre deti veľmi dôležité. V Kauflande sme veľmi radi, že spoločne s Čerstvými hlavičkami, pedagógmi a rodičmi im v tom dokážeme už päť rokov pomáhať," hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa Kaufland Slovensko a dodáva: "Záleží nám na tom, aby boli deti nielen zdravé, ale aby rozumeli tomu, čo jedia. Aj preto sme naše týždenné dávky ovocia alebo zeleniny okrem iného doplnili o vzdelávacie workshopy a webináre o zdravej výžive alebo poruchách príjmu potravy v období dospievania, ktoré na základných školách realizujeme s podporou občianskeho združenia Skutočne zdravá škola."

Často pomáha aj motivácia okolia - keď deti vidia, ako kamaráti v škôlke alebo škole s radosťou chrúmu jablko či hrušku, ľahšie sa pridajú a vytvoria si k nim pozitívny vzťah. Vďaka širokej ponuke vitamínov od spoločnosti Kaufland sa navyše môžu stretnúť aj s takými druhmi ovocia a zeleniny, ktoré by doma možno nikdy neochutnali. Fakt, že utorkové nádielky sú poriadne pestré, ocenilo až 85 % účastníkov prieskumu.

Popri budovaní zdravej životosprávy je tiež podstatné, aby dnešné deti vedeli, odkiaľ jedlo pochádza, aká je jeho hodnota a ako s ním neplytvať. V aktuálnom školskom roku na žiakov základných škôl preto čakajú aj zaujímavé pracovné zošity o potravinovom odpade a tipmi, ako mu predchádzať.

Čerstvé hlavičky štartujú už dnes

Aby deťom nechýbali vitamíny ani energia na učenie, víťazné materské a základné školy si svoju pravidelnú dodávku odteraz môžu vyzdvihnúť každý utorok vo svojej partnerskej predajni. V aktuálnom školskom roku Kaufland daruje celkovo až 9 kilogramov čerstvého ovocia alebo zeleniny na každého žiaka. Viac informácií o tomto projekte nájdete na stránke cerstvehlavicky.sk.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie