• Dnes je: Štvrtok 05. októbra 2023 meniny má Viera

Overujú policajti totožnosť migrantov? Fico tvrdí, že nie, polícia sa bráni

Overujú policajti totožnosť migrantov? Fico tvrdí, že nie, polícia sa bráni

Predseda strany SMER-SSD Robert Fico počas návštevy na cudzineckej polícii v Trenčíne.

Cudzineckí policajti musia v posledných dňoch zvládnuť veľký nápor nelegálnych migrantov. Ako informovala TV Joj na svojom portáli Noviny.sk, v Nitre vybavili len počas nedele 100 ľudí.

Na cudzineckú políciu do Trenčína sa vybral predseda strany SMER-SSD Robert Fico spolu s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ktorý tvrdil, že policajti dávajú migrantom potvrdenie bez toho, aby si overili ich totožnosť.

Nemajú žiaden doklad totožnosti

Policajti však takéto tvrdenia odmietajú a viacerí politici odkazujú Ficovi, že migrantov na Slovensko prilákali práve Smerom presadené papiere o zotrvaní.

Vo videu, ktoré zverejnil Robert Fico, je vidno, ako policajti riešia migrantov, ktorí zrejme čakajú na vybavenie potvrdenia.

„Policajti vôbec nepreverujú ich meno a nemajú ani šancu, lebo nemajú pri sebe žiadne doklady totožnosti,“ uviedol Fico. Podľa Smeru tak migranti nemusia uvádzať svoj pravý pôvod.

Lustrujú každého migranta

Viceprezident Policajného zboru SR Damián Imre sa však bráni. „My lustrujeme každého jedného zadržaného migranta v databázach. Sú im odoberané odtlačky prstov. My netvrdíme, že majú pri sebe doklady, to sme ani nikdy nehovorili,“ reagoval.

Na cudzineckej polícii v Nitre majú dokonca oficiálneho tlmočníka. Ten vie podľa prízvuku rozlíšiť, či skutočne pochádzajú zo Sýrie alebo z inej krajiny. „Vo všeobecnosti systémovo je to nastavené tak, že sa tlmočník priberá vždy,“ dodal Imre.

Medzi nelegálnymi migrantmi boli v ten deň privezení hlavne muži, ale aj ženy a deti. Doklad potrebujú, aby mohli dokončiť svoju cestu za rodinou.

Motivuje ich potvrdenie

„Potrebujeme to, lebo prichádzame z vojny sem. Povedali nám, že potrebujeme papier, aby sme dokončili cestu, a preto sme išli na políciu,“ vysvetlili.

„Potvrdenie o zotrvaní, ktoré dostávajú od cudzineckej polície, ich motivuje sem prísť, pretože veria tomu, že to ich legalizuje na území schengenského priestoru. Nie je to pravda, oni si to len myslia,“ ozrejmil, ako to je s dokladmi policajný viceprezident.

Migranti si vyberajú Slovensko hlavne preto, lebo považujú cestu za bezpečnú. Vláda Ľudovíta Ódora chcela vydávanie papierov o zotrvaní obmedziť, ale mimoriadnu schôdzu sa vtedy nepodarilo otvoriť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Smer rokuje o zostavení budúcej koalície, vyjadril sa k programovým rozdielom a kontaktoval aj Ódora (video)

smer rokuje o zostaveni buducej koalicie vyjadril sa k programovym rozdielom a kontaktoval aj odora video

4.10.2023 (SITA.sk) - Rokovania s preferovanými koaličnými partnermi sa rozbehli. Víťaz parlamentných volieb strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) nenarazila na zásadné programové rozdiely, okomentoval povolebný vývoj jej predseda Robert Fico.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Sme v období vyjednávania, ktoré si vyžaduje striedmosť vo verejných vyjadreniach. Postupujeme podľa pravidla, že sa najskôr musíme dohodnúť, aký obsah bude mať vládny program a až potom riešiť personálne otázky," uviedol Fico vo videu na sociálnej sieti.

Predseda Smeru-SD tvrdí, že v záujme dobrej programovej prípravy kontaktoval predsedu úradníckej vlády Ľudovíta Ódora. Premiéra požiadal o súčinnosť pri poskytnutí aktuálnych informácií o vývoji verejných financií.

„Dnes sa odborný tím Smeru-SD stretne s ministrom financií Michalom Horváthom. Základom akéhokoľvek programu vlády musia byť presné údaje a kvalifikované odhady. Zdôrazňujeme, že konsolidácia verejných financií nemôže ísť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu ľudí," uviedol Fico.

Fico má síce v rukách najlepšie karty, ale Šimečka má po prvom kole neformálnych rozhovorov aj dobré správy

V sondovaní možnosti koalície bez Smeru-SD bude Progresívne Slovensko (PS) pokračovať aj napriek menšej pravdepodobnosti.

Uviedol to predseda PS Michal Šimečka, ktorý v utorok dokončil prvé kolo neformálnych rozhovorov s predsedami strán budúcej možnej koalície.

„Dobrou správou je, že zo všetkých strán je potvrdený záujem pokračovať v rozhovoroch a nenarazili sme na požiadavku, o ktorej by sme sa nevedeli ďalej rozprávať.

Najlepšie karty má však v rukách stále Robert Fico - je víťaz volieb, disponuje najväčším počtom mandátom, aj poverením od pani prezidentky," uviedol Šimečka s tým, že PS do toho pôjde bez červených čiar s úprimným zájmom dohodnúť sa.

O ďalších kolách rozhovorov a spätnej väzbe od partnerov bude Šimečka verejnosť súhrnne informovať.

Majerský: V tejto chvíli sa javí, že KDH mieri do opozície

V tejto chvíli sa javí, že Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) mieri do opozície. Povedal to v utorok po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou predseda KDH Milan Majerský.

Možnosť koalície s PS stále existuje

Možnosť alternatívnej koalície Progresívne Slovensko – Hlas-SD – KDH – SaS podľa neho stále existuje, no vyžadovalo by si to veľkú mieru kompromisu zo strany liberálnych strán, ktoré by museli ustúpiť z niektorých svojich požiadaviek.


„Pri štvorkoalícii je veľa otázok, ktoré nie sú zodpovedané a v niektorých otázkach sú priepastné rozdiely medzi politickými stranami. Práve preto si nemyslím, že to bude jednoduchá dohoda,“ povedal Majerský.


Šéf KDH zdôraznil, že nechcú svojich viac ako 200-tisíc konzervatívnych voličov sklamať. Byť v liberálno-progresívnej vláde by nebolo pre nich jednoduché a nechcú zahodiť polku svojho programu, na ktorý získali voličov.


„Ak bude zachovaná veľká miera kompromisu zo strany ostatných subjektov, vtedy sme ochotní debatovať o tom, aby neboli opakované voľby,“ povedal Majerský.

„Oťukávačka“ so Šimečkom


Pozvanie od predsedu víťaznej strany Smer-SD Roberta Fica na rokovanie zatiaľ nedostal. Stretol sa však už s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom. Podľa jeho slov to bola „oťukávačka“.


Majerský zdôraznil, že rozhodnutie KDH nejsť do vlády so Smerom, sa nezmenilo ani po voľbách. Konečné slovo však bude mať až celoslovenská rada hnutia, ktorá zasadne 14. októbra. Podľa neho to nie je neskorý termín.

Robert Fico však dostal od prezidentky na zostavenie vlády 14 dní. „Čo sa týka prípadnej koalície Smer, Hlas a KDH, my sme pozvánku na takéto stretnutie ešte ani nedostali. Ale naše rozhodnutie spred volieb nebolo zmenené a stojíme si za ním,“ vyhlásil Majerský.


Zároveň dodal, že aj po voľbách naďalej zostáva prešovským županom. „Aj všetci ostatní šiesti župani, ktorí boli zvolení aj za poslancov Národnej rady SR, myslím, zostávajú zároveň aj županmi. Takže, dá sa to,“ uviedol.


Počasie