• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Otvorená verejná diskusia nastavuje justícii zrkadlo, reagovala Kolíková na kritiku výsledkov hodnotenia sudcov

Otvorená verejná diskusia nastavuje justícii zrkadlo, reagovala Kolíková na kritiku výsledkov hodnotenia sudcov

MS SR na svojej sociálnej sieti uviedlo, že považujú za nevyhnutné byť pri hodnotení sudcov viac zdržanliví, aby nebola prehĺbená nedôvera voči súdnej moci.

18.4.2023 (SITA.sk) - Otvorená verejná diskusia ako pochvalná, tak aj kritická k práci sudcov a súdov nastavuje justícii zrkadlo. Uviedla to poslankyňa Národnej rady SR a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková v reakcii na kritiku výsledkov hodnotenia sudcov od Transparency International Slovensko (TIS) zo strany Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

Sudcovia stíhaní za korupciu

Ako ďalej pokračovala, justícia na Slovensku toto zrkadlo potrebuje, a to obzvlášť dnes, kedy sú viacerí sudcovia stíhaní i odsúdení za korupciu.

Očakávala by som od osvieteného ministra, že sa dnes jednoznačne postaví na stranu všetkých, ktorí mu v boji proti korupcii a za kvalitnejšiu justíciu môžu pomôcť. Organizáciu TIS za takéhoto bojovníka a pomocníka považujem. Ministerstvo spravodlivosti začalo so zverejňovaním údajov o práci sudcov a súdov práve preto, aby sa o tom diskutovalo verejne," vyhlásila Kolíková s tým, že bez prispenia mimovládnych organizácií, ľudí zvonku justície, je takáto diskusia ako „sprcha bez vody".

Justícia plní službu verejnosti

Poslankyňa uzavrela s tým, že justícia plní službu verejnosti, pričom verejnosť má mať priestor sa k tomu vyjadriť.


MS SR na svojej sociálnej sieti uviedlo, že považujú za nevyhnutné byť pri hodnotení sudcov viac zdržanliví, aby nebola prehĺbená nedôvera voči súdnej moci. Ministerstvo je názoru, že zverejnené hodnotenie vykazuje viaceré metodické pochybenia.

Je nevyhnutné aj pri nastavení kritérií vychádzať jednak z uznávaných medzinárodných štandardov, ale aj z reálnych špecifík našej krajiny, kde mnohé veci a nastavenia procesov zďaleka nereflektujú zahraničné štandardy. Preto plánujeme ešte viac do celkového procesu zahrnúť aj zástupcov sudcovského stavu," vyhlásilo MS SR.

Cenná spätná väzba

Aj napriek tomu, že ministerstvo vo svojom vyjadrení nespomenulo priamo TIS, v komentárovej sekcii sa vyjadrili, že si za metodickým postupom pevne stoja.

Sme presvedčení, že naša analýza nie je naozaj to, čo spochybňuje dôveryhodnosť sudcov. Práve naopak, prináša justícii cennú spätnú väzbu a verejnosti užitočné informácie," reagovala organizácia TIS.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie