• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Otvorená kultúra! sa vymedzila voči výrokom Šimkovičovej o LGBTI, ministerka sa snaží odviesť pozornosť od jej zlyhaní

Otvorená kultúra! sa vymedzila voči výrokom Šimkovičovej o LGBTI, ministerka sa snaží odviesť pozornosť od jej zlyhaní

Šimkovičovej aj vláde pripomínajú, že by sa namiesto šírenia konšpirácií mali zamerať na problémy rodín i jednorodičovských domácností.

9.7.2024 (SITA.sk) - Platforma Otvorená kultúra! sa vymedzila voči výrokom ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Za jej výroky, ktoré uviedla v rozhovore pre portál Topky.sk 3. júla, na ňu pred niekoľkými dňami Inštitút ľudských práv (IĽP) podal trestné oznámenie pre podozrenie zo šírenia a podpory rasizmu a antisemitizmu.

Platforma sa voči útokom ostro vyhradila

Ministerka kultúry sa v predmetnom rozhovore vyjadrila, že Európa vymiera, nerodia sa nové deti, pretože tu je pretlak LGBTI. Šimkovičová dodala, že zvláštne je, že pri „bielej rase“. Platforma Otvorená kultúra! sa ostro ohradila voči útokom na LGBTIQ+ komunitu, i tých o „bielej rase".

Pre IĽP vyjadrila platforma v súvislosti s podaným trestným oznámením plnú podporu a vymedzila sa aj voči Šimkovičovej tvrdeniu, že ide o šikanu voči jej osobe.

Naďalej budeme hájiť práva LGBTIQ+ osôb a poskytovať im podporu. Zároveň budeme bojovať proti deštruktívnym krokom MK SR, ako aj proti sociálnym nerovnostiam a systémovému násiliu v spoločnosti," deklaroval tím platformy Otvorená kultúra!

Lacný pokus na odvedenie pozornosti

Výroky šéfky rezortu kultúry považuje platforma za lacný pokus na odvedenie pozornosti od zlyhaní jej ministerstva i samotnej vlády. Na vládny kabinet apelujú, aby odsúdil rodovo podmienené, domáce i sexuálne násilie, a tiež prijal kroky vedúce k ich prevencii a vyvodeniu spravodlivých dôsledkov voči vinníkom.

Šimkovičovej aj vláde ako takej pripomínajú, že by sa namiesto šírenia konšpirácií mali zamerať na problémy rodín i jednorodičovských domácností, ako sú sociálna neistota či nedostupnosť bývania.

Čoraz viac rodín odkladá alebo odmieta rodičovstvo aj kvôli klimatickej úzkosti. Spoločenská dôvera – obzvlášť v čase kríz – takisto zásadne ovplyvňuje rozhodnutie o rodičovstve. Namiesto eskalujúcej polarizácie spoločnosti by sa ministerka, ako i predstavitelia a predstaviteľky vládnej moci mali usilovať o zvýšenie dôvery a súdržnosti medzi obyvateľstvom," tvrdí platforma a kritizuje napríklad odmietavý postoj vlády voči Istanbulskému dohovoru.

Viac k téme: Antisemitizmus, Istanbulský dohovor, LGBTQI+, Ministerka kultúry SR, Platforma Otvorená kultúra!, Rasizmus, Trestné oznámenie
Zdroj: SITA.sk - Otvorená kultúra! sa vymedzila voči výrokom Šimkovičovej o LGBTI, ministerka sa snaží odviesť pozornosť od jej zlyhaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 17. júl 2024

horoskopy na dnes stredu 17 jul 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Úspešný deň pre ľudí pracujúcich v oblasti zdravotníctva a školstva. Ostatní dokážu riešiť problémy s humorom. Poobzerajte sa po vedľajšom zamestnaní.

Býk 21.4. - 21.5.

Silnejúca intuícia bude vhodne podporovaná. Vyriešenie zamotanej situácie, ku ktorej ste nemálo prispeli, je na obzore. Venujte sa tvorivej činnosti, môžete dosiahnuť pekné výsledky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Snažte sa presadiť svoje tvorivé možnosti a schopnosti, kým sa to ešte dá. Môžete tým veľa získať. Je najvyšší čas, aby ste prestali ťahať za kratší koniec. Máte na viac.

Rak 22.6. - 22.7.

Kto nepracuje, nič nepokazí. Držte sa dnes tohto hesla po celý deň. Pri roztržkách radšej ustúpte. Najlepším spoločníkom bude pre vás nejaká kniha.
Všetky Horoskopy pre Stredu 17. júl 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie