• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

OSN dokumentuje rozsiahle mučenie civilistov zo strany Ruska, desiatky bez súdu popravili

OSN dokumentuje rozsiahle mučenie civilistov zo strany Ruska, desiatky bez súdu popravili

Úrad OSN pre ľudské práva už v minulosti zdokumentoval zadržiavanie a hromadné popravy ukrajinských vojnových zajatcov zo strany Ruska.

28.6.2023 (SITA.sk) - Ruské sily vykonávali rozsiahle a systematické mučenie civilistov, ktorých zadržiavali v súvislosti s útokom na Ukrajinu, a desiatky z nich bez súdu popravili. V utorok to konštatoval Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

Mučenie a sexuálne násilie

Správu, v ktorej podrobne opisujú viac ako 900 prípadov svojvoľného zadržiavania civilistov vrátane detí a starších ľudí počas konfliktu, pričom väčšinu z nich zadržalo Rusko, vypracovali na základe rozhovorov so stovkami obetí a svedkov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Prevažná väčšina opýtaných uviedla, že ich ruské sily počas zadržiavania mučili a v niektorých prípadoch na nich páchali sexuálne násilie, uviedla vedúca úradu OSN pre ľudské práva na Ukrajine.

"Mučenie používali s cieľom prinútiť obete, aby sa priznali k pomoci ukrajinským ozbrojeným silám, prinútiť ich spolupracovať s okupačnými úradmi alebo zastrašiť osoby s proukrajinskými názormi," konštatovala Matilda Bogner.

Popravy vojnových zajatcov

Správa, ktorá pokrýva 15-mesačné obdobie od začiatku plnohodnotnej ruskej invázie do mája 2023, dokumentuje aj 75 prípadov svojvoľného zadržiavania ukrajinskými bezpečnostnými silami a uvádza, že značná časť z nich sa rovnala násilnému zmiznutiu.

Viac ako polovica osôb zadržaných ukrajinskými silami tiež uviedla, že ich mučili alebo s nimi zle zaobchádzali, zvyčajne počas výsluchu alebo bezprostredne po zatknutí, uviedla Bogner.

Ukrajina poskytla vyšetrovateľom OSN "neobmedzený dôverný prístup" k zadržaným v oficiálnych zadržiavacích centrách, s výnimkou skupiny 87 ruských námorníkov. "Ruská federácia nám napriek našim žiadostiam takýto prístup neumožnila," skonštatovala ďalej Bogner.

Izolácia v "žalostných podmienkach"

V najnovšej správe sa však uvádza, že ruské sily vykonali aj najmenej 77 hromadných popráv civilistov.

Medzi zadržanými boli miestni úradníci, humanitárni dobrovoľníci, kňazi a učitelia, pričom mnohých držali v izolácii v "žalostných podmienkach", uvádza sa v správe.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie