• Dnes je: Piatok 23. októbra 2020 meniny má Alojzia

Orly kráľovské mali na Ponitrí dobrý rok, ochranári napočítali až pätnásť hniezdiacich párov

Orly kráľovské mali na Ponitrí dobrý rok, ochranári napočítali až pätnásť hniezdiacich párov

Vo voľnej európskej prírode žije 400 až 500 párov, na Slovensku približne 30 až 50 párov orla kráľovského.

V Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Ponitrie napočítali tento rok 15 hniezdiacich párov orla kráľovského. Z nich desať párov priviedlo na svet spolu 19 mláďat tohto druhu európskeho významu.

V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol zoológ CHKO Ponitrie Stanislav Harančík, podľa ktorého ide o pozitívny vývoj populácie orla kráľovského na Slovensku.

„Dá sa povedať, že tento rok boli prírastky orla kráľovského na Ponitrí veľmi slušné. Je však nutné podotknúť, že dve tretiny mláďat orla kráľovského sa nedožijú obdobia pohlavnej vyspelosti. Mladé orly kráľovské nie sú schopné počas letu tak dobre manévrovať. Často preto zomierajú po zásahu prúdom na drôtoch elektrického vedenia či zrážke s dopravnými prostriedkami,“ povedal Harančík.

Piatim párom sa tak nedarilo

Ochranári predpokladajú, že v prípade piatich párov, v ktorých hniezdach neboli nájdení potomkovia, došlo v dvoch hniezdach k predácii jastrabom veľkým alebo výrom skalným. Tie zvyknú mláďatá orla kráľovského loviť.


V ďalších troch prípadoch mohlo dôjsť k vyrušeniu orlích párov turistami. Dospelí jedinci sa preto od svojich hniezd vzdialili, v dôsledku čoho vajíčka nedosiahli požadovanú teplotu na vývoj plodu.

Mláďatá označili krúžkom


Monitoring výskytu orla kráľovského prebiehal od konca februára v spolupráci s mimovládnou organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku. Hniezda orlov kráľovských bolo najprv potrebné dohľadať, pozorovať a následne aj označiť mláďatá krúžkom. Pri krúžkovaní mláďat pomáhali licencovaný krúžkovateľ Ladislav Šnírer a jeho pomocník Milan Mitaš.


Orol kráľovský je po orliakovi morskom a orlovi skalnom tretím najväčším slovenským dravcom. Dospelý jedinec váži do štyroch kilogramov, rozpätie jeho krídel dosahuje od 180 do 210 centimetrov.


Vo voľnej európskej prírode žije 400 až 500 párov, na Slovensku približne 30 až 50 párov orla kráľovského. Spoločenská hodnota jedného jedinca bol vyčíslená na 5 990 eur. Orol kráľovský sa vo voľnej prírode môže dožívať 20 až 30 rokov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie