• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Orknejské ostrovy uvažujú nad zmenou vzťahu so Spojeným kráľovstvom, chceli by fungovať ako samosprávne územie

Orknejské ostrovy uvažujú nad zmenou vzťahu so Spojeným kráľovstvom, chceli by fungovať ako samosprávne územie

Orkneje boli predtým pod kontrolou Nórska a Dánska, kým sa v roku 1472 nestali súčasťou Škótska.

2.7.2023 (SITA.sk) - Orknejské ostrovy ležiace severne od Škótska by mohli zmeniť svoj status vo vzťahu k Spojenému kráľovstvu, prípadne by sa dokonca mohli stať samosprávnym územím Nórska. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Samospráva Orknejských ostrovov tvrdí, že vzhľadom na súčasný vzťah so Spojeným kráľovstvom ostrovy nedostávajú spravodlivé financovanie, preto sa na budúci týždeň bude zaoberať „alternatívnymi formami vládnutia“.

Predseda Orknejskej rady James Stockan uviedol, že ostrovy by chceli mať podobný status ako Normanské ostrovy a zámorské územia ako Falklandské ostrovy. Naznačil, že Orknejské ostrovy by v budúcnosti mohli fungovať ako Faerské ostrovy, čo je samosprávne územie Dánska.

Za potenciálne modely, ktoré treba nasledovať, Stockan považuje aj možnosť statusu územia závislého od koruny, aký majú napríklad ostrovy Guernsey, Jersey a Man.

Ostrovy boli použité ako zábezpeka pre svadobné veno Margaréty Dánskej, budúcej manželky škótskeho kráľa Jakuba III.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie