• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Organizátori olympiády v Tokiu spravili trapas, ukrajinské akvabely pri odovzdávaní medailí označili za Rusky

Organizátori olympiády v Tokiu spravili trapas, ukrajinské akvabely pri odovzdávaní medailí označili za Rusky

Ruské označenie pre ukrajinských športovcov predstavuje citlivú tému, predovšetkým pre dlhoročné diplomatické napätie medzi oboma krajinami.

5.8.2021 (Webnoviny.sk) - Organizátori olympijských hier v japonskom Tokiu sa vo štvrtok ospravedlnili ukrajinským reprezentantkám v umeleckom plávaní Marte Fiedinovej a Anastasii Savčukovej, že ich počas medailového ceremoniálu označili za Rusky. "Bola to čisto prevádzková chyba,“ povedal hovorca organizačného výboru Masa Tanaka.

Citlivá téma

Ruské označenie pre ukrajinských športovcov však predstavuje citlivú tému, predovšetkým pre dlhoročné diplomatické napätie medzi oboma krajinami, ktoré trvá od anexie ukrajinského polostrova Krym v roku 2014 a vypuknutia bojov na východe Ukrajiny medzi vládnymi jednotkami a Ruskom podporovanými separatistami.

V stredajšej súťaži duetov triumfovala ruská dvojica Svetlana Romašinová a Svetlana Kolesničenková. Ukrajinky Fiedinová a Savčuková skončili tretie, ale na pódiu ich vyhlásili ako reprezentantky Ruského olympijského výboru (ROV). "Vo francúzštine malo odznieť tím Ukrajina, namiesto toho však zaznelo ROV,“ dodal Tanaka.

Zodpovedná osoba sa ospravedlnila

Oznamy na olympijských športoviskách sa spravidla hlásia v japončine, angličtine a francúzštine, ktorá je domovským jazykom moderného olympijského hnutia.

"Ľudia si to, samozrejme, všimli a osoba zodpovedná za hlásenia sa ospravedlnila. Tiež som využil túto príležitosť a ospravedlnil som sa ľuďom v ukrajinskom tíme," zakončil Tanaka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie