• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Orbán naďalej vetuje 500-miliónovú pomoc Ukrajine

Orbán naďalej vetuje 500-miliónovú pomoc Ukrajine

Spor bránil aj prijatiu ďalšieho balíka sankcií proti Rusku.

27.6.2023 (SITA.sk) - Maďarská vláda naďalej bráni Európskej únii (EÚ) v schválení ďalšej tranže v objeme 500 miliónov eur na vojenskú pomoc Ukrajine. Informuje o tom portál Euronews.

Mesiac trvajúce veto opätovne potvrdili na pondelkovom stretnutí ministrov zahraničných vecí v Luxembursku. Šéf diplomacie eurobloku Josep Borrell sa v tejto súvislosti vyjadril, že ho pretrvávajúca „poľutovaniahodná" patová situácia „skutočne mrzí."

Problémom je OTP Bank

Maďarské blokovanie pomoci súvisí so sporom o ukrajinský zoznam „medzinárodných sponzorov vojny", na ktorom je aj OTP Bank, najväčšia maďarská komerčná banka. Budapešť tvrdí, že takéto označenie banky je „neprijateľné“ a ako podmienku pre schválenie najnovšieho balíka vojenskej pomoci v hodnote 500 miliónov eur v rámci takzvaného Európskeho mierového nástroja (EPF) chce, aby ju zo zoznamu úplne odstránili.

Euronews pripomína, že EPF je mimorozpočtový nástroj, ktorý členským štátom čiastočne prepláca náklady na smrtiace i nesmrtiace vybavenie, ktoré poskytujú ukrajinským ozbrojeným silám.

Jednomyseľné schválenie

Podobne ako pri každom rozhodnutí v oblasti zahraničnej politiky, je však aj pri uvoľnení každého finančného balíka v rámci EPF potrebné jednomyseľné schválenie zo strany všetkých 27 členských štátov. Toto pravidlo teda umožnilo Maďarsku zablokovať najnovší finančný balík, čím frustruje ostatné krajiny Únie aj kyjevské úrady.

Prijatie ôsmeho podporného balíka pre Ukrajinu stále nie je vyriešené," vyjadril sa Borrell na záver zasadnutia v Luxembursku a dodal, že sa osobne bude „so všetkými angažovať, aby sme sa pokúsili vyriešiť to čo najskôr, pretože tento podporný balík pre Ukrajinu je naďalej životne dôležitý."

Zoznam medzinárodných sponzorov vojny

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó ho medzitým vyzval, aby „vyvinul tlak na Ukrajinu", pričom poznamenal, že „Ukrajina by mohla situáciu ľahko vyriešiť odstránením OTP Bank, ak by si to želala."

Maďari pomoc prvý raz zablokovali v polovici mája, niekoľko dní po tom, ako sa ukrajinská Národná agentúra pre prevenciu korupcie (NACP) rozhodla pridať OTP Bank do zoznamu „medzinárodných sponzorov vojny", pretože naďalej podniká v Rusku.

Podľa svojej webovej stránky má OTP Bank viac ako 2,4 milióna klientov a v Rusku prevádzkuje viac ako 4 500 pobočiek. Firma označila zaradenie na zoznam zo strany Ukrajiny za „neopodstatnené" a vo vzťahu k trhovému podielu banky neprimerané.

Tento spor bránil aj dohode o novom balíku európskych sankcií voči Rusku, ktoré sú zamerané na boj proti ich obchádzaniu. Schválili ich až minulú stredu po tom, ako NACP dočasne pozastavila zaradenie piatich gréckych lodných spoločností na zoznam „sponzorov vojny". V súvislosti s OTP však NACP neurobila žiadne zmeny, konštatuje Euronews.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie