• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Orava zvažuje pripojenie k Poľsku, lebo ľudia ostanú úplne odrezaní od pomoci

Orava zvažuje pripojenie k Poľsku, lebo ľudia ostanú úplne odrezaní od pomoci

Obyvateľov Oravy či severovýchodu Slovenska nová mapa záchraniek vyľakala.

Obyvateľov z regiónov ako Orava či severovýchod Slovenska vyľakala nová mapa záchraniek.

Viacerí z nich reagovali, že by záchranári so sanitkami museli byť kaskadérmi, aby prišli k pacientom včas. Informuje TV Joj vo svojej reportáži zverejnenej na stránke Noviny.sk.

„Ľudia úplne zostanú odrezaní od pomoci,“ sťažoval sa starosta obce Zboj Ladislav Ladomirjak. „Je to pre nás ďalší šok, čo všetko sa dokáže vymyslieť,“ uviedol zase starosta obce Ulič Ján Holinka, kde žije vyše 2 000 obyvateľov.

Pribudne jedna záchranka

Tamojší ľudia si nevedia predstaviť zrušenie záchranky, ktorá je v ich obci. Ďalšia sa nachádza v Ubli. Na novej mape, ktorú zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva SR, však chýbajú. Pribudla tam ale záchranka v obci Strihovce.

„Pre nás je bezpredmetné toto riešiť, keďže od nás do Strihovca ani nevedie cesta. Teda vedie, ale obchádzkou 60 – 70 km ,možno aj viac,“ vysvetlil Ján Holinka.

Ide o matematický model

Podľa dokumentu obsahuje ich dostupnosť pre 90 percent populácie do 15 minút. Ministerstvo hovorí, že ide o takzvaný matematický model.

„Budeme robiť všetko preto, aby záchranky boli odstupné pre všetkých a zohľadňovali potreby v jednotlivých regiónoch,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Najhoršie je to v okrese Námestovo

Najviac ohrození sa cítia obyvatelia okresu Námestovo, kde by sa mali zrušiť štyri stanice rýchlej pomoci. Sanitky by mali sem chodiť z okresu Dolný Kubín a Tvrdošín.


„S hrôzou sme to zistili, lebo naozaj okres Námestovo má najhoršiu ústavnú zdravotnú starostlivosť v rámci Žilinského kraja, možno aj v SR. Ak by došlo k takémuto zásahu, dojazd by bol aj dvojnásobný ako doteraz. Považujeme to za ohrozenie zdravotného stavu obyvateľstva,“ reagoval všeobecný lekár Rastislav Zanovit.


V krajnom prípade chce starosta Oravskej Polhory s ďalšími starostami iniciovať referendum o pričlenení okresu Námestovo k Poľsku. Podľa nich tam práveže stanice rýchlej pomoci pribúdajú a nerušia ich.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie