• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Opravár s 20 ročnými skúsenosťami radí. Túto vec by ste nikdy nemali prať v práčke

Opravár s 20 ročnými skúsenosťami radí. Túto vec by ste nikdy nemali prať v práčke

Práčky toho dokážu vyprať naozaj veľa, ale nie všetko. Jeden z najviac vyťažených spotrebičov v domácnosti by ste si preto mali chrániť.

A pri praní dodržiavať pár jednoduchých, ale dôležitých pravidiel, aby vám slúžila čo najdlhšie. Podľa odborníkov by ste v nej napríklad nemali nikdy prať túto jednu vec.

Nezabúdajte, že aj elektrickí pomocníci v domácnosti majú pri vykonávaní svojich funkcií určité limity. Pokiaľ by vás náhodou napadlo vyprať v práčke kúpeľňovú predložku, tak vedzte, že robíte veľkú chybu, pretože takýmto spôsobom ju preťažujete a môžete poškodiť jej najdôležitejšie časti.

„Problém spočíva v tom, že kúpeľňové predložky absorbujú veľa vody a nakoniec prekročia hmotnosť bielizne odporúčanú výrobcom,“ vysvetľuje opravár s dvadsaťročnými skúsenosťami.

Moderné práčky majú oveľa vyššiu rýchlosť odstreďovania, než tie v minulosti. Niekedy je to až 1200 otáčok za minútu pri vysokorýchlostnom odstreďovaní. „Tieto rýchlejšie obrátky produkujú pri ťažkých kusoch bielizne obrovskú silu a zvýšená hmotnosť trhá práčku na kusy „.

„Existujú dva spôsoby, ako sa tento kúpeľňový doplnok môže stať príčinou veľmi nákladnej opravy práčky. Kúpeľňové predložky majú väčšinou gumovú podložku, ktorá sa pri pracom cykle rozpadá. Malé gumené kúsky potom blokujú vypúšťacie čerpadlo, upchávajú jeho motor a odtokové potrubie. Aj rohože bez gumových podložiek však môžu upchať odtokové potrubie, pretože sa pri ich praní oddeľujú vlákna.


Zároveň dokážu fyzicky zlomiť inú kritickú časť zariadenia. Zadné ložisko, ktoré podopiera odstredivý kôš, je pri odstreďovaní predložiek preťažené veľkou dostredivou silou generovanou cyklom odstreďovania. Výrobcovia by preto mali upozorňovať zákazníkov, aby neprali v práčke kúpeľňové predložky,” myslí si opravár.

Ručným praním kúpeľňových predložiek ušetríte prípadné náklady na opravu práčky a zároveň predĺžite ich životnosť. Naplňte vaňu teplou vodou a pridajte prací prostriedok. Nezabudnite si natiahnuť vedľa vane uterák na miesto, kde obvykle býva predložka, aby ste chránili dlažbu. Látkovú časť predložky vyčistite pomocou špongie alebo kefy a potom osprchujte studenou vodou. Nechajte ju voľne sušiť.

Kúpeľňové predložky nie sú to jediné, čo môže vašej práčke výrazne uškodiť. Opravár pripomína, že by ste v nej nemali prať žiadne textílie, ktoré sú po namočení veľmi ťažké, ako napríklad prikrývky, spacie vaky, pelechy pre psy, závesy, hrubé deky či koberce. Pri čistení týchto textílií je lepšie využiť služby práčovne alebo čistiarne. V opačnom prípade buďte pripravení na to, že si budete musieť zaobstarať novú práčku každých pár rokov.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.


Počasie