• Dnes je: Štvrtok 19. júla 2018 meniny má Dušana

Opozícia podľa Bastrnáka klamala občanov, žiadne povinné poplatky u lekárov sa nezavádzajú

Opozícia podľa Bastrnáka klamala občanov, žiadne povinné poplatky u lekárov sa nezavádzajú

Opozícia vyvolala podľa poslanca strany Most – Híd a člena parlamentného výboru pre zdravotníctvo Tibora Bastrnáka neopodstatnenú hystériu pre pozmeňujúci návrh.

BRATISLAVA 23. novembra (WebNoviny.sk) - Žiadne povinné poplatky u lekárov sa nezavádzajú. Ubezpečil na brífingu poslanec a člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Tibor Bastrnák (Most-Híd).

Poslanec na rokovaní zdravotníckeho výboru predložil pozmeňujúci návrh, ktorým sa zavádzajú doplnkové ordinačné hodiny, to sa však nepáčilo časti opozície. "Opozícia vyvolala neopodstatnenú hystériu kvôli tomuto pozmeňujúcemu návrhu," povedal.

Poslanci zvolávali tlačové konferencie

"Ako pravicovo rozmýšľajúci politik som dosť deprimovaný a znechutený z toho, čo sa tu deje v národnej rade. Koalícia prišla s rôznymi návrhmi na utorňajší výbor. Vtedy opozícia namietala, že je veľa pozmeňujúcich návrhov, ktoré dostali na poslednú chvíľu. Bola to pravda, uznali sme to," objasnil poslanec.

Zároveň dodal, že pracovný materiál rozdali poslancom, aby mohli o ňom na budúci týždeň na výbore diskutovať. Opozícia namiesto diskusie podľa Bastrnáka zvolávala tlačové konferencie a začala strašiť ľudí. "Kľudne môžem povedať aj to, že klamali občanov Slovenskej republiky," vyhlásil poslanec.

Objednanie na čas a hodinu

Pozmeňujúci návrh sa nepozdáva časti opozície. Ako vysvetlil poslanec za hnutie OĽaNO a tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí, pozmeňujúci návrh umožňuje pacientom objednať sa k špecialistovi na presný čas za priamu úhradu.


"Lekár môže až 30 % z času svojich ordinačných hodín vyhradiť pre takýchto záujemcov. Takto ťažko chorí pacienti a pacienti s podozrením na malignitu, ktorí budú pociťovať potrebu riešiť svoj ťažký stav rýchlo, budú nútení objednať sa na vyšetrenie, za ktoré bude od nich špecialista inkasovať priamu platbu," objasnil.

Ako uviedol v stredu na brífingu poslanec a líder vznikajúcej strany SPOLU - občianska demokracia Miroslav Beblavý, návrh je filozoficky nezmyselný. "Poistenec, ktorý riadne platí zdravotné poistenie, bude zrazu na polhodinu zo zdravotného poistenia vyňatý. Všetky lieky a následné vyšetrenia už budú opäť platené zo zdravotného poistenia," poznamenal Beblavý. Návrh nebude podľa neho fungovať u všeobecných lekárov, ale len u špecialistov, keďže u nich zachováva povinnosť ordinovať zadarmo aspoň 35 hodín týždenne.

Minimálny počet ordinačných hodín

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker povedal v stredu po rokovaní vlády, že o žiadnych poplatkoch nemôže byť reč. "Doplnkové ordinačné hodiny som ja predstavil dávno predtým. My dlhodobo hovoríme, že ak je tu verejné zdravotné poistenie a má garantovať istú dostupnosť a rozsah zdravotnej starostlivosti, tak v rámci už uhradených odvodov to má byť bezplatné," dodal.


Drucker tiež argumentuje tým, že ministerstvo garantovalo minimálny počet ordinačných hodín, počas ktorých musí byť poskytovaná zdravotná starostlivosť bezplatne. "Nikto nemusí platiť ani jedno euro na to, aby sa dostal k zdravotnej starostlivosti," ubezpečil minister.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie