• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

Opatrenia v boji s drahými energiami za šesť miliárd eur možno dostanú v parlamente stopku

Opatrenia v boji s drahými energiami za šesť miliárd eur možno dostanú v parlamente stopku

Prijatie potrebných zmien v zákone o energetike v Národnej rade SR (NR SR) nie je isté.

Ako povedal po pondelňajšom rokovaní parlamentného hospodárskeho výboru bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva a súčasný poslanec za stranu SaS Karol Galek, s novelou zákona o energetike nesúhlasia nielen opoziční poslanci, ale aj koaliční.

„Ja plne chápem, že je potrebné prijať novelu zákona o energetike, aby na budúci rok ľudia a firmy nemali vysoké ceny energií, ale ten zákon je evidentne veľmi surový, nedopracovaný,“ povedal Galek.

Ohrozený výrobcovia tepla

Novela zákona podľa neho ohrozuje fungovanie slovenských výrobcov. Niektorí sa podľa Galeka dostanú do neschopnosti vyrábať, lebo si nebudú vedieť nakúpiť suroviny.

„Súčasne tento návrh zákona ohrozuje výrobcov a dodávateľov tepla. Pokiaľ sa im predĺžia cenové rozhodnutia a nebudú im kompenzované zvýšené náklady napríklad na nákup plynu, alebo im budú kompenzované až počas štyroch rokov, tak vytvoríme ďalší historický dlh. Niektorí výrobcovia tepla môžu skrachovať už počas prebiehajúcej vykurovacej sezóny,“ zdôraznil Galek.

Viacero pozmeňujúcich návrhov

Poslancovi sa taktiež nepozdáva, že novela zákona odoberá kompetencie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Tiež hrozí, že Slovenské elektrárne nedodajú domácnostiam silovú elektrinu za zastropovanú cenu 61 eur za megawatthodinu.

„Minister Hirman nás ubezpečoval, že to tak určite nebude. No, ale kde máme túto garanciu, ktorá má byť zakotvená priamo v zákone?“ konštatoval Galek, ktorému chýba zo strany vlády pri mimoriadnych opatreniach v boji s drahými energiami za šesť miliárd eur podmienka šetrenia s energiami.

Do parlamentu preto predloží viacero pozmeňujúcich návrhov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Na diaľnici D1 sa stala reťazová nehoda, zrazilo sa osem áut

na dialnici d1 sa stala retazova nehoda zrazilo sa osem aut

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - Na diaľnici D1 smere od Popradu na Prešov v 365. kilometri hlási polícia reťazovú dopravnú nehodu. Ako pre agentúru SITA potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, ide o zrážku asi ôsmich vozidiel. Podľa jej slov zatiaľ nie sú hlásené vážne zranenia, úsek je ale neprejazdný.

Polícia na sociálnej sieti informovala, že na miesto sa aktuálne presúvajú záchranné zložky.


Počasie