• Dnes je: Sobota 31. októbra 2020 meniny má Aurélia

Opatrenia proti koronavírusu prispeli k lepšiemu ovzdušiu, úroveň znečistenia je nižšia (foto)

Opatrenia proti koronavírusu prispeli k lepšiemu ovzdušiu, úroveň znečistenia je nižšia (foto)

Oxid dusičitý, ktorý zvyšuje riziko respiračných problémov, produkujú elektrárne, vozidlá a ďalšie priemyselné zariadenia.

Koncentrácia oxidu dusičitého v ovzduší naprieč Európou pre uplatňovanie prísnych opatrení zameraných proti šíreniu nového koronavírusu pretrváva na nízkej úrovni.

Vyplýva to z dát satelitu Sentinel-5P programu Copernicus Európskej únie (EÚ).

Ako informovala Európska vesmírna agentúra (ESA), niektoré mestá zaznamenali v porovnaní s minulý rokom pokles znečistenia až o 45 až 50 percent.

Značný pokles oxidu dusičitého

Znečistenie ovzdušia počas ostatných mesiacov monitorujú vedci z Holandského kráľovského meteorologického ústavu (KNMI), ktorí pri tom využívajú dáta zo spektrometra Tropomi zmieneného satelitu.


Nové snímky z obdobia od 13. marca do 13. apríla 2020 poukazujú na značný pokles koncentrácie oxidu dusičitého. V Madride, Miláne a Ríme sa koncentrácia tohto plynu v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 znížila o zhruba 45 percent. V Paríži bol tento pokles dramatickejší, až o 54 percent.


Oxid dusičitý, ktorý zvyšuje riziko respiračných problémov, produkujú elektrárne, vozidlá a ďalšie priemyselné zariadenia. Jeho koncentrácia v atmosfére sa každý deň značne líši v dôsledku kolísania emisií i poveternostných podmienok. Práve pre tie je problematické vyvodiť závery na základe denných a týždenných meraní a odborníci tak porovnávajú dáta za dlhšie obdobie.

Výrazné výkyvy počasia

„V každej krajine existujú výrazné výkyvy počasia zo dňa na deň, čo má veľký vplyv na rozptyl oxidu dusičitého. Priemerovanie údajov za dlhšie časové obdobia nám umožňuje vidieť jasnejšie zmeny v koncentráciách v dôsledku ľudskej činnosti,“ vysvetlil Henk Eskes z KNMI s tým, že údaje na mapách zobrazujú s 15-percentnou odchýlkou, ktorá odráža variabilitu počasia nezohľadňovanú v použitých mesačných priemeroch.


Aj počas nasledujúcich týždňov, počas ktorých budú platiť izolačné opatrenia proti koronavírusu, budú vedci z KNMI pokračovať v detailnejšej analýze podmienok na kontinente. Zamerajú sa na ďalšie štáty v severnej Európe, kde v dôsledku meniacich sa poveternostných podmienok zaznamenali väčšiu variabilitu dát.


b>Porovnanie znečistenia v Európe počas roku 2019 (hore) a 2020 Foto: www.esa.int


Počasie