• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

OMV opúšťa všetky projekty v Rusku, z krajiny zrejme odíde úplne

OMV opúšťa všetky projekty v Rusku, z krajiny zrejme odíde úplne

Rakúska energetická spoločnosť OMV oznámila, že sa rozhodla nepokračovať v žiadnych budúcich investíciách v Rusku a začína „strategickú revíziu“ svojho podielu v plynovom a ropnom poli Južno Russkoje, čo by mohlo viesť k jej odchodu.

Rusko už nebude kľúčovým regiónom

OMV vo vyhlásení v sobotu neskoro večer uviedla, že „Rusko už nebude kľúčovým regiónom“ v jej biznise. Generálny riaditeľ Alfred Stern povedal, že „vojna na Ukrajine je tragická a nebezpečná situácia, ktorá mnohým spôsobuje veľké utrpenie a na ktorú sa pozeráme s maximálnym zdesením“.

OMV vlastní 24,99-percentný podiel v ložisku zemného plynu Južno Russkoje. Uviedla, že preskúmanie, ktoré sa teraz začalo, „zahŕňa všetky možnosti vrátane možností odpredaja alebo ukončenia“. Uviedla, že očakáva náklady vo výške 500 až 800 miliónov eur.

Náklady za Nord Stream 2 vezme na seba

Spoločnosť tiež uviedla, že si vezme na seba náklady vo výške 987 miliónov eur v súvislosti s financovaním plynovodu Nord Stream 2, ktorého certifikáciu Nemecko minulý mesiac pozastavilo a ktorý v budúcnosti ani nemusí byť spustený.

OMV zároveň medzičasom ukončila rokovania s ruským Gazpromom o potenciálnej kúpe podielu v plynovom poli Urengoj na Sibíri.

MasterCard a Visa prerušujú operácie v Rusku, ich karty nebudú fungovať

Spoločnosti MasterCard a Visa prerušujú svoje operácie v Rusku. Toto rozhodnutie predstavuje najnovší úder pre finančný systém Ruska po tom, ako režim prezidenta Vladimira Putina minulý týždeň rozpútal vojnu na Ukrajine.

Spoločnosť MasterCard uviedla, že karty vydané ruskými bankami už nebudú podporované jej sieťou a žiadna karta MasterCard vydaná mimo Ruska nebude fungovať v ruských obchodoch alebo bankomatoch.

„Toto rozhodnutie neberieme na ľahkú váhu,“ uviedla spoločnosť Mastercard vo vyhlásení a dodala, že tento krok urobila po diskusiách so zákazníkmi, partnermi a vládami.

Spoločnosť Visa uviedla, že spolupracuje s klientmi a partnermi v Rusku na zastavení všetkých transakcií Visa. Malo by sa tak udiať v najbližších dňoch.

Vyhlásenia oboch spoločností oznámili iba 16 minút po sebe. Nasledovali po súkromnom videohovore medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a americkými zákonodarcami. Počas tohto rozhovoru Zelenskyj požiadal Američanov, aby vypli karty MasterCard a Visa v Rusku.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie