• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Omikron neprezradí len kašeľ či únava, ale aj päť kožných problémov

Omikron neprezradí len kašeľ či únava, ale aj päť kožných problémov

Prejav príznakov koronavírusu na prstoch nôh sa častejšie vyskytol u malých a dospievajúcich detí, avšak odborníci upozorňujú, že sa to môže týkať každej vekovej kategórie.

Medzi hlavné príznaky nákazy koronavírusom patria zvýšená teplota, zimnica, strata čuchu, bolesti hlavy a svalov, únava či problémy s dýchaním.

Ako uvádza portál The Sun, experti prišli na to, že variant omikron sa prejavuje aj na koži. Dáta odhalili, že Britov infikovaných omikronom najčastejšie trápili kašeľ, únava a bolesti hlavy.

Niektorí ľudia však vykazovali kožné príznaky a toto je päť najčastejších.

Iné sfarbenie kože

Všimli ste si, že vaša koža je sfarbená do bleda, siva či modra? Môže ísť o príznak omikronu, ktorý sa vyskytuje pri závažných prípadoch nákazy, keď je hladina kyslíka v krvi nízka.


Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uviedlo, že ide o „núdzový varovný signál“. CDC odporúča v prípade spozorovania iného sfarbenia kože sprevádzaného ťažkosťami s dýchaním a tlakom v hrudi okamžité vyhľadanie pomoci.

Dva typy vyrážok

Urtikária, alebo ľudovo nazvaná žihľavka, patrí medzi najčastejšie kožné ochorenia. Portál uviedol, že u ľudí nakazených koronavírusom sa tento druh vyrážok objavil.

U pozitívnych Britov zaznamenali dva rôzne druhy vyrážok. Prvý typ sa objaví náhle. Môžu mať formu vyvýšených hrbolčekov a často svrbí nielen samotná vyrážka, ale aj dlane alebo chodidlá.


Druhým typom vyrážok sú potničky, ktoré sa objavujú po celom tele. Najčastejšie vzniknú na lakťoch, kolenách, chrbtoch rúk a nôh. Všeobecný lekár z Londýna David Lloyd uviedol, že deti nakazené omikronom mali vyrážky, ale až donedávna ich nespozorovali u dospelých.

Lloyd doplnil, že sa vyskytli u približne 15 percent mladých s omikronom. Trpeli únavou, bolesťami hlavy a nechuťou do jedla. Odborníci z CovidSkinSigns tvrdia, že vyrážky môžu na koži ostať aj po skončení nákazy alebo sa naopak objaviť niekoľko týždňov po nástupe infekcie.

Zapálené prsty na nohách

Prejav príznakov koronavírusu na prstoch nôh sa častejšie vyskytol u malých a dospievajúcich detí, avšak odborníci upozorňujú, že sa to môže týkať každej vekovej kategórie.


Nakazení mali červené, zapálené prsty na nohách, ktoré boleli a vyzerali byť sfarbené do fialova až červena. U niektorých sa objavili pľuzgiere s opuchmi. Ide o kľúčový príznak pre variant koronavírusu, ktorý sa objavil v marci 2020 a tiež u ľudí, ktorí mali variant alfa.

Bolesť na perách

Veľa infikovaných omikronom uviedlo, že mali príznaky podobné prechladnutiu a zistilo sa, že sa to prejavilo i na suchých alebo popraskaných perách.


Odborníci z CovidSkinSigns doplnili, že keď sa pery zotavujú, môžu bolieť, byť suché a šupinaté. Bolesť sa môže objaviť aj v ústach.

Suchá koža

Odborníci majú taktiež záznamy o ľuďoch trpiacich ekzémom na krku a hrudníku. Má zvyčajne ružovú farbu a veľmi svrbí. Môže sa objaviť počas infekcie alebo po jej skončení a nakazených trápi dlhší čas.


Portál dodáva, že je dôležité nepodceňovať akékoľvek príznaky. Ak máte podozrenie na nákazu koronavírusom, otestujte sa.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie