• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Omikron nahradí deltu a už čoskoro bude dominovať, Leyenová ubezpečuje, že Únia je pripravená

Omikron nahradí deltu a už čoskoro bude dominovať, Leyenová ubezpečuje, že Únia je pripravená

Úplne zaočkovaných je podľa Leyenovej až 66,6 percenta obyvateľov Európskej únie.

Podľa predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej sa očakáva, že variant koronavírusu omikron sa do polovice januára stane v Európskej únii (EÚ) dominantným.

Konštatovala však, že blok je na boj proti omikronu dobre pripravený, keďže 66,6 percenta jeho obyvateľov je proti koronavírusu už úplne zaočkovaných.

EÚ má silu aj prostriedky

Ursula von der Leyenová v stredu vyjadrila presvedčenie, že EÚ má „silu“ a „prostriedky“ na prekonanie pandémie ochorenia COVID-19, hoci vyjadrila sklamanie z toho, že oslavy na konci roka opäť naruší pandémia.

„Rovnako ako mnohí z vás som smutná, že tieto Vianoce opäť zatieni pandémia,“ povedala šéfka EK. „Sme svedkami toho, že rastie počet chorých ľudí, zväčšuje sa záťaž nemocníc a, bohužiaľ, zvyšuje sa počet úmrtí,“ dodala.

Tri dávky sú najlepšia ochrana

Vďaka vysokej miere zaočkovanosti v EÚ a dostupnosti vakcín je podľa Ursuly von der Leyenovej Európa teraz v lepšej pozícii na boj proti vírusu. Uviedla, že viac ako 300 miliónov ľudí v bloku je úplne zaočkovaných a 62 miliónov ľudí dostalo posilňujúcu dávku vakcíny.


„Prvotné údaje o omikrone nám ukazujú, že očkovanie tromi dávkami je najlepšou ochranou proti novému variantu,“ dodala.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie