• Dnes je: Piatok 03. decembra 2021 meniny má Oldrich

Ombudsmanka zistila porušenie práv žien pri pôrodoch, upozornila na problém Lengvarského

Ombudsmanka zistila porušenie práv žien pri pôrodoch, upozornila na problém Lengvarského

Minister zdravotníctva si informácie týkajúce sa správy z prieskumu vypočul a s mojimi závermi a odporúčaniami sa stotožnil.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová na stretnutí s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO) poukázala na závažné zistenia o nedodržiavaní práv žien počas pôrodov.

Ako uviedla Kancelária verejného ochrancu práv (KVOP), minister zdravotníctva si informácie týkajúce sa správy ombudsmanky z prieskumu vypočul a s jej závermi a odporúčaniami sa stotožnil.

Zároveň zdôraznil, že problémy premietnuté v správe by podľa neho v 21. storočí mali byť už dávno vyriešené.

V centre záujmu pacient

Deklaroval snahu uskutočniť kroky vedúce k zlepšeniu situácie. Jeho cieľom je zmena systému zdravotnej starostlivosti tak, aby v centre záujmu bol pacient, v tomto prípade rodička. V tlačovej správe o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu KVOP.

„Zdravotnícky personál ženám napríklad stále vykonáva rutinné nástrihy hrádze, nezabezpečuje dostatočnú anestéziu pri šití, nerešpektuje intimitu a právo žien na súkromie a podobne. Vítam, že minister je naklonený presadzovať v tejto oblasti zmeny, dôležité bude ich premietnutie do praxe,“ uviedla ombudsmanka Patakyová.

Nerešpektujú sa práva žien

Prieskum uskutočnili prostredníctvom dotazníka, ktorý vyplnilo 3 164 žien. Ako ukazujú jeho výsledky, napriek zlepšeniam v niektorých oblastiach, napríklad vo vnímaní správania zdravotníckeho personálu k rodičkám, zdravotná starostlivosť pri pôrodoch v plnej miere nezohľadňuje vedecký a lekársky vývoj pri plnom rešpektovaní práv žien.

Najzávažnejšie sú zistenia o porušovaní práva na ochranu súkromia, práva na informovaný súhlas, na ochranu ľudskej dôstojnosti, rešpektovanie telesnej integrity a psychickej integrity, ako aj na dodržiavanie práva užívať plody vedeckého pokroku a jeho využitia.

Školenie a viac financií pre nemocnice

Verejná ochrankyňa práv odporúča, aby sa v pôrodníctve zaviedli jednotne aplikované štandardy zohľadňujúce vedecký a lekársky vývoj pri plnom rešpektovaní práv žien. Žiada tiež školenie pre zdravotnícky personál s cieľom zvyšovať povedomie o problematike násilia páchanom na ženách, ako aj o potrebe zabezpečovať informovaný a slobodný súhlas.

V súvislosti s rešpektovaním práva na súkromie a intimitu žien navrhuje zabezpečiť primerané finančné prostriedky pre zdravotnícke zariadenia, aby poskytovali dôstojné prostredie pre ženy a vyhovujúce pracovné podmienky pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Právo na prítomnosť blízkeho

Mária Patakyová žiada okrem toho prijať legislatívnu úpravu, ktorá zákonom stanoví, aby ženy, ako aj pacienti mali pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti právo na prítomnosť blízkej osoby.


Ombudsmanka tiež volá po vytvorení efektívneho kontrolného mechanizmu na prešetrovanie sťažností, ktorý zaručí nezávislé preskúmanie a sankcionovanie príslušných inštitúcií a zabezpečí kompenzáciu a nápravu pre dotknuté osoby. Minister zdravotníctva uviedol, že sa návrhmi na zmeny bude zaoberať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie