• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina podporia výhrady Čaputovej k novele o prokuratúre, SaS má jednu výhradu

OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina podporia výhrady Čaputovej k novele o prokuratúre, SaS má jednu výhradu

Podľa Šeligu výber generálneho prokurátora nezastaví ani prípadný opozičný podnet na Ústavný súd SR.

27.8.2020 (Webnoviny.sk) - Koalícia sa na výhradách prezidentky Zuzany Čaputovej k vrátenej novele zákona o prokuratúre nedohodla. Nemalo by to však ohroziť prijatie novely na schôdzi parlamentu 2. septembra.

Tri strany vládnej koalície Za ľudí, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina podľa podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (Za ľudí) pripomienky hlavy štátu podporia.

„Strana SaS nesúhlasí s jednou pripomienkou pani prezidentky. Samozrejme, SaS novelu zákona o prokuratúre ako celok podporí,“ povedal agentúre SITA Šeliga.

Niektoré pripomienky zapracujú

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) nedávno pre agentúru SITA uviedol, že koalícia by mala časti pripomienok prezidentky vyhovieť a pri niektorých pripomienkach by mala veto prezidentky prelomiť.

„Mali by sme prelomiť veto prezidentky pri pripomienkach, ktoré sa týkajú nového dôvodu pre odvolanie generálneho a špeciálneho prokurátora,“ priblížil poslanec.

Na prelomenie veta prezidentky je potrebných minimálne 76 hlasov poslancov zo 150-členného parlamentu. Koalícia môže vrátenú novelu zákona o prokuratúre schváliť v súlade s pripomienkami prezidentky aj bez hlasov poslancov SaS. V takom prípade má k dispozícii 82 hlasov. Vládne strany ako celok sa opierajú v parlamente o 95 poslaneckých kresiel.

Voľba generálneho prokurátora

Proces vypočutia kandidátov na nového generálneho prokurátora by sa mohol podľa podpredsedu parlamentu Šeligu rozbehnúť v októbri.


Šeliga nepredpokladá, že by výber a zvolenie nového šéfa prokuratúry zabrzdil prípadný podnet opozície, v ktorom by žiadala Ústavný súd SR pozastaviť účinnosť niektorých ustanovení novely zákona o prokuratúre. „Opozícia sa môže obrátiť na ústavný súd, ale nevidím tam nič protiústavné,“ dodal Šeliga.


Generálny prokurátor Jaromír Čižnár definitívne skončil vo funkcii 10. augusta. V súčasnosti šéfa prokuratúry zastupuje prvá námestníčka generálnej prokuratúry Viera Kováčiková. Bude to tak až dovtedy, kým parlament nezvolí a prezidentka nevymenuje nového generálneho prokurátora.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie