• Dnes je: Nedeľa 24. októbra 2021 meniny má Kvetoslava

OĽaNO malo pripraviť slovenských potravinárov o milióny eur, Puci viní hnutie zo zdražovania

OĽaNO malo pripraviť slovenských potravinárov o milióny eur, Puci viní hnutie zo zdražovania

COVID výzvu 1 v celkovej sume 20 miliónov vyhlásila Pôdohospodárska platobná agentúra na jeseň 2020.

Za zdražovanie potravín je podľa opozičnej strany Hlas – SD zodpovedné OĽaNO. Slovenských potravinárov malo totiž pripraviť o 12,5 milióna eur.

Financie, ktoré zostali nevyčerpané zo septembrovej prvej COVID výzvy agrorezortu, mali podľa Hlasu okamžite smerovať na riešenie protipandemických nákladov potravinárov druhou, správne nastavenou výzvou.

Tak sa ale dodnes nestalo. Konštatoval to vo štvrtok poslanec NR SR a člen strany Hlas – SD Róbert Puci.

Peniaze mohli byť vyplatené už skôr

„Agrorezort klame, ak hovorí, že potravinárom nahradí absentujúcu COVID pomoc investičnými opatreniami. Nenahradí. Len samotné vyhodnotenie investičnej výzvy pre spracovateľov, ktorú nepochopiteľne pripravuje ministerstvo pod vedením nominantov OĽaNO už neuveriteľný rok, bude trvať minimálne štvrť roka. Zrealizovanie projektov minimálne rok. COVID financie z EÚ pritom mohli byť vyplatené v priebehu dvoch, troch mesiacov,“ povedal Róbert Puci.

COVID výzvu 1 v celkovej sume 20 miliónov vyhlásila Pôdohospodárska platobná agentúra na jeseň 2020.

Niektoré podniky boli z výzvy vylúčené

„Ako je u OĽaNO zvykom, bez diskusie s odbornou verejnosťou. Kvôli nesprávne nastaveným podmienkam sa tak z nej však vyčerpala len zhruba tretina, celkovo 7,42 milióna eur. Ministerstvo pod vedením OĽaNO totiž nepochopiteľne z výzvy vylúčilo niektoré sektory a podniky,“ pokračoval Puci.

Rýchla pomoc na kritické protipandemické opatrenia sa tak podľa poslanca NR SR nedostala k druhospracujúcim odvetviam, ktorými sú napríklad pekári, pečivári, cukrovinári, pivovarníci, cestovinári, mraziari, tukový priemysel, ale ani k spracovateľom medu.

Vylúčené boli aj veľké podniky nad 250 zamestnancov, ktoré sú práve pre slovenský potravinársky sektor typické.

Podľa OĽaNO sú na vine vlády Smeru

Hnutie OĽANO v reakcii na vyjadrenia Hlasu uviedlo, že nepripravilo slovenských poľnohospodárov ani o jedno euro. Naopak, o milióny eur pripravili slovenských poľnohospodárov podľa hnutia vlády Smeru, ako o tom svedčí odkrývanie rozsiahlej korupcie a výpalníctva na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) v predchádzajúcich obdobiach.

„Podozrenia z rozsiahleho zneužívania európskych peňazí za čias Pellegriniho a Fica viedli k tomu, že nám hrozí odňatie akreditácie pre PPA, čím by sa výrazne sťažil prístup slovenským poľnohospodárom a potravinárom k dotáciám. Navyše nám Európska komisia pre odhalené podozrenia kráti poskytované dotácie o jednu štvrtinu a tieto peniaze musia poľnohospodárom doplácať všetci občania SR zo štátneho rozpočtu. Minister Vlčan intenzívne pracuje na tom, aby splnil podmienky zo strany EÚ a zachránil peniaze pre slovenských pôdohospodárov, potravinárov a pre rozvoj vidieka. Bezodkladne po udelení trvalej akreditácie budú na podporu slovenských potravinárov vypísané výzvy vo výške 170 miliónov eur,“ uviedlo v reakcii hnutie OĽaNO.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie