• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Oficiálna návšteva pápeža Františka začne už v nedeľu. Pozrite si jeho program na najbližšie dni

Oficiálna návšteva pápeža Františka začne už v nedeľu. Pozrite si jeho program na najbližšie dni

Návšteva Pápeža Františka potrvá do stredy 15.

11.9.2021 (Webnoviny.sk) - Pápež František v nedeľu 12. septembra popoludní pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska, ktorá potrvá do stredy 15. septembra.

Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku

Jeho nedeľný program bude po prílete na letisko v Bratislave pozostávať z ekumenického stretnutia na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave, kde bude pápež aj ubytovaný. Podvečer absolvuje stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej.

V pondelok sa stretne s prezidentkou

V pondelok 13. septembra sa pápežov program začne stretnutím s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci. Stretne sa nielen s ňou, ale v záhrade Prezidentského paláca aj s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru.

Neskôr sa zúčastní stretnutia s biskupmi a kňazmi, zasvätenými osobami a seminaristami v Katedrále sv. Martina.

O 16:00 pápež navštívi centrum Betlehem v Bratislave, ktoré sa stará o ľudí bez domova, následne sa na Rybnom námestí o 16:45 stretne s predstaviteľmi židovskej komunity, kde bude mať aj príhovor.

Večer sa na Apoštolskej nunciatúre o 18:00 stretne s predsedom parlamentu Borisom Kolárom (Sme rodina) a o 18:15 s predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽaNO).

V utorok navštívi Prešov a Košice

V utorok 14. septembra odletí pápež František z Bratislavy do Košíc, odkiaľ sa vyberie do Prešova, kde o 10:30 odslúži svätú omšu na priestranstve pred Mestskou športovou halou.

O 16:00 sa stretne s rómskou komunitou na sídlisku Luník IX v Košiciach a o 17:00 sa stretne s mladými na Štadióne Lokomotíva. Následne odletí do Bratislavy.

V stredu odslúži omšu v Šaštíne

V stredu 15. septembra sa pápež František ráno stretne na modlitbách s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne, kde o 10:00 odslúži slávnostnú svätú omšu. Svoju apoštolskú cestu pápež ukončí rozlúčkou na letisku v Bratislave o 13:30, odkiaľ odletí do Ríma.

Pobyt pápeža na Slovensku budú sprevádzať dopravné obmedzenia, ktoré sa dotknú nielen hlavného mesta, ale aj Prešova a Košíc.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie