• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Odvolaní členovia Súdnej rady SR podajú sťažnosť na ústavný súd

Odvolaní členovia Súdnej rady SR podajú sťažnosť na ústavný súd

Z pozície členov Súdnej rady kabinet konkrétne odvolal Evu Mišíkovú, Ľudovíta Bradáča a Katarínu Javorčíkovú. Za členov Súdnej rady vymenovali Ľudmilu Joanidisovú, Martina Bezáka a Magdalénu Hromcovú.

3.11.2023 (SITA.sk) - Členovia Súdnej rady SR odvolaní vládou Katarína Javorčíková a Ľudovít Bradáč podajú sťažnosť voči spôsobu svojho odvolania na ústavný súd. Uviedli to v spoločnom vyhlásení s tým, že svoje odvolanie vzhľadom na vznik novej vlády očakávali.

Podľa vlastných slov však predpokladali, že sa vec udeje korektným spôsobom a budú im oznámené konkrétne dôvody tohto rozhodnutia, ku ktorým sa budú môcť osobne vyjadriť.

Kedy dospeli k záveru?

„K tomuto predpokladu sme dospeli po oboznámení sa s návrhom skupiny 32 poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD, zastúpených advokátskou kanceláriou, v mene ktorej konal súčasný minister obrany Róbert Kaliňák, a ktorým sa v roku 2021 (v čase kedy bola strana Smer-SD v opozícii) domáhali na Ústavnom súde vyslovenia nesúladu s Ústavou SR okrem iného aj ustanovenia o možnosti kedykoľvek odvolať členov Súdnej rady pred uplynutím ich funkčného obdobia," uvádza sa vo vyhlásení.

Porušená transparentnosť aj rešpekt

Hlavným dôvodom návrhu podľa odvolaných členov rady bolo tvrdenie, že ide o neakceptovateľnú úpravu, ktorá likviduje inštitucionálnu a individuálnu nezávislosť členov súdnej rady a ktorá „zavádza disbalanciu ústavnej rovnováhy v rámci ústavného princípu deľby moci, preukazujúcu zámer zmeniť súdnu radu z odborného orgánu na politický orgán".

„Napriek tomu zástupcovia tej istej politickej strany, ktorá sa medzičasom dostala k moci, uvedené a podľa ich názoru „neústavné ustanovenie" bez zaváhania po prvýkrát uplatnili. Navyše, bez zachovania aspoň elementárnych pravidiel transparentnosti a rešpektu k výkonu mandátu členov súdnej rady," skonštatovali Javorčíková a Bradáč. Doplnili, že rozhodnutia o svojom odvolaní preto považujú za svojvoľné, ktoré im bránia vo výkone verejnej funkcie v súlade s ústavou.

Z pozície členov Súdnej rady kabinet konkrétne odvolal Evu Mišíkovú, Ľudovíta Bradáča a Katarínu Javorčíkovú. Za členov Súdnej rady vymenovali Ľudmilu Joanidisovú, Martina Bezáka a Magdalénu Hromcovú.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie