• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Odvodová úľava pre vybraných zamestnávateľov zatiaľ neplatí, sociálne odvody zostávajú v pôvodnej výške

Odvodová úľava pre vybraných zamestnávateľov zatiaľ neplatí, sociálne odvody zostávajú v pôvodnej výške

Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe má od augusta dočasne klesnúť odvodové zaťaženie.

Odvodové zaťaženie pre zamestnávateľov v potravinárstve a v živočíšnej výrobe sa zatiaľ dočasne nezníži. Ide totiž o štátnu pomoc, ktorú musí Slovensku najprv schváliť Európska komisia. Sociálna poisťovňa v súvislosti s odvodovou úľavou pre určené subjekty v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle už vypracovala schému štátnej pomoci.

Spolu so všetkou potrebnou dokumentáciou ju prostredníctvom Protimonopolného úradu SR zaslala Európskej komisii na posúdenie a schválenie.

„Sociálna poisťovňa v súčasnosti čaká na termín konzultácie s Európskou komisiou a následné schválenie pravidiel, na základe ktorých si budú môcť určené subjekty za svojich zamestnancov uplatniť odvodovú úľavu na poistnom,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. Do času rozhodnutia Európskej komisie Sociálna poisťovňa potravinárom odporúča neupravovať si mzdové softvéry a platiť poistné v riadnej výške tak ako pred 1. augustom 2023.

Čaká sa na Európsku komisiu

„Ak by sa totiž dodatočne preukázalo, že pri odvodovej úľave ide o nedovolenú štátnu pomoc, potravinárske subjekty by ju museli vrátiť, a to aj s penále. Toto riziko Sociálna poisťovňa eliminuje práve rokovaním s EK v prospech samotných potravinárov,“ upozorňuje hovorca poisťovne. Proces odvodovej úľavy bude možné podľa neho začať až po odsúhlasení schémy Európskou komisiou a jej zverejnení v Obchodnom vestníku.


Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe má od augusta dočasne klesnúť odvodové zaťaženie. Toto opatrenie schválil parlament koncom júna tohto roka na návrh poslancov za stranu Smer-SD Richarda Takáča a exministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, keď za ich návrh hlasovalo 101 poslancov. Štát zamestnávateľom odpustí časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov.

Čo by sa malo zmeniť?

Prvýkrát nemá zamestnávateľ platiť poistné za august tohto roka a naposledy za január budúceho roka. Zamestnávateľ bude v tomto období platiť iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie. Naďalej však bude mať vykazovaciu povinnosť aj vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa.


Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach nebude pol roka platiť za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity. Odvodová úľava na toto poistné sa vypočíta z vymeriavacieho základu za kalendárny mesiac najviac v sume 700 eur. Ide o sumu tohtoročnej minimálnej mzdy, pričom táto suma sa použije aj za január budúceho roka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie