• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Ódor nepovažuje plán výstavby nemocnice v Martine za realistický a zopakovanie obstarávania znamená zdržanie

Ódor nepovažuje plán výstavby nemocnice v Martine za realistický a zopakovanie obstarávania znamená zdržanie

Nový premiér SR Ľudovít Ódor na tlačovej besede k piatim pilierom vlády.

Zopakovanie verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby novej univerzitnej nemocnice v Martine znamená v celom procese výrazné zdržanie. Na brífingu po návšteve premiéra Ľudovíta Ódora na ministerstve zdravotníctva to uviedla vicepremiérka pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková.

„Situácia nás mrzí, ten proces bol dlho pripravovaný,“ povedala. To, že sa do výberového konania neprihlásil ani jeden uchádzač, podľa nej znamená zdržanie už vo veľmi ambicióznom a časovo napäto nastavenom harmonograme pre túto nemocnicu.

Verejné obstarávanie zopakujú

Stretnutie s predstaviteľmi nemocnice v Martine k ďalším možnostiam a príčinám neúspešného výberového konania by sa podľa nej malo uskutočniť v stredu.

„Situáciu momentálne analyzujeme, zisťujeme informácie z prvej ruky, aby sme mohli spraviť rozhodnutie, ktoré sa týka tejto nemocnice,“ dodala Vašáková. O tom, či sú plány výstavby nemocnice Rázsochy a univerzitnej nemocnice v Martine realistické, pochybuje aj premiér Ľudovít Ódor.


„Nezdá sa, že všetky tie projekty alebo všetky časti tých projektov sú realisticky naplánované,“ povedal.


Verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby novej Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine budú musieť zopakovať. V stanovenom termíne sa totiž do vyhláseného tendra za 245 miliónov eur bez DPH neprihlásila žiadna stavebná firma. Informovala o tom v utorok hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) Katarína Kapustová.

Výstavba univerzitnej nemocnice

Doplnila, že v prípravných trhových konzultáciách prejavilo o zákazku záujem až deväť stavebných firiem schopných nemocnicu postaviť.


„Počas konania verejného obstarávania sme zodpovedne odpovedali na všetky doplňujúce otázky potenciálnych uchádzačov, ktoré z ich strany indikovali seriózny záujem zúčastniť sa súťaže. Úspechu procesu verejného obstarávania v poslednej fáze, žiaľ, nepomohla negatívna medializácia zdravotníckych projektov v Pláne obnovy a odolnosti v ostatných týždňoch,“ uviedla Kapustová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie