• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Odložiť voľby na september bolo podľa Šimečku chybou. Strany vyzýva, aby spolupracovali aspoň pri čerpaní z Plánu obnovy

Odložiť voľby na september bolo podľa Šimečku chybou. Strany vyzýva, aby spolupracovali aspoň pri čerpaní z Plánu obnovy

 Zdôraznil, že nesmieme dovoliť, aby pokračujúci chaos a konflikty premárnili miliardy, ktoré sú určené pre budúcnosť krajiny.

22.3.2023 (SITA.sk) - Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka vyzval parlamentné politické strany, aby spolu pracovali aspoň pri čerpaní finančných zdrojov z Plánu obnovy a odolnosti.

Poukázal na to, že poslanci koalície aj opozície už odmietli tri dôležité reformné zákony, ktoré sú podmienkou pre čerpanie vyše 1,7 miliardy eur z Plánu obnovy. Zdôraznil, že nesmieme dovoliť, aby pokračujúci chaos a konflikty premárnili miliardy, ktoré sú určené pre budúcnosť krajiny.

„Slovensko dostalo veľkú šancu, a neschopnosť koalície dohodnúť sa nesmie viesť k jej zahodeniu. Vyzývam preto všetkých lídrov politických strán, aby aspoň v prípade čerpania zdrojov z Plánu obnovy začali spolupracovať,” adresoval Šimečka politikom.

Ako ďalej dodal, tento týždeň sa potvrdilo, že odložiť predčasné voľby na september bolo chybou. Slovensko si podľa neho nemôže dovoliť prežiť ďalších viac ako šesť mesiacov v stave úplného politického rozkladu. Šimečka podčiarkuje, že Plán obnovy má naštartovať budúcnosť Slovenska ako úspešnej, modernej európskej krajiny a politické strany by preto mali prekonať svoje rozdiely a podporiť všetky dôležité reformné zákony, ktoré sú podmienkou pre čerpanie európskych peňazí.


„Progresívne Slovensko je pripravené tieto zákony podporiť. Máme však iba jedného poslanca. Poverený premiér Heger sa už nesmie len prizerať, musí prevziať skutočnú zodpovednosť," uzavrel šéf progresívcov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie