• Dnes je: Piatok 23. októbra 2020 meniny má Alojzia

Odloženie elektronickej aukcie frekvencií pre 5G siete vytvorilo priestor na férovú diskusiu, vyhlásil Matovič

Odloženie elektronickej aukcie frekvencií pre 5G siete vytvorilo priestor na férovú diskusiu, vyhlásil Matovič

Rozhodnutie prijal podľa predsedu vlády Igora Matoviča nezávislý úrad a čoskoro bude informovať, prečo sa tak rozhodol.

22.6.2020 (Webnoviny.sk) - Odloženie plánovanej elektronickej aukcie frekvencií pre sieť piatej generácie vytvorilo podľa predsedu vlády Igora Matoviča priestor na férovú diskusiu a dohodu s telekomunikačnými operátormi. Premiér tak v pondelok reagoval na možnosť vytvorenia štátneho prevádzkovateľa.

"Uvidíme, ako sa dohodneme. Nechcem dopredu prejudikovať," vyhlásil. Podľa jeho vyjadrení neverí v tejto súvislosti žiadnym konšpiračným teóriám, na druhej strane však podľa neho ide o kľúčovú investíciu do budúcnosti.

Výberové konanie pokračuje

"Bol by som veľmi rád, aby som mal istotu, kedy rozbehneme sieť piatej generácie na Slovensku. Aj z pohľadu zahraničných investorov, s ktorými rokujeme, je to veľmi dôležité," skonštatoval.

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb minulý týždeň rozhodol o odložení plánovanej elektronickej aukcie frekvencií pre sieť piatej generácie (5G).

Posunul avizované konanie elektronickej aukcie pre frekvenčné pásmo 1 800 MHz a v nadväznosti na to aj pre frekvenčné pásma 700 a 900 MHz, ktorá sa mala uskutočniť 22. júna. Dôvody tohto rozhodnutia, ani nový termín konania aukcie úrad neprezradil.

"Výberové konanie pokračuje. Regulačný úrad bude o novom termíne konania elektronickej aukcie včas informovať," uviedol regulátor vo vyhlásení. Predseda vlády doplnil, že rozhodnutie prijal nezávislý úrad a čoskoro bude informovať, prečo sa tak rozhodol.

Vyvolávacia cena je 16 miliónov eur

Štát spustil výberové konanie na frekvencie pre sieť piatej generácie v apríli tohto roka. Operátori za ich pridelenie musia ponúknuť minimálne 16 miliónov eur.

Taká je totiž vyvolávacia cena, ktorú stanovil Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb pre frekvenčné pásmo 700 MHz.

Okrem toho bude štát v rámci tohto výberového konania prideľovať aj licencie z pásiem 900 MHz s vyvolávacou cenou 840-tisíc eur a 1 800 MHz, kde je vyvolávacia cena stanovená na 550-tisíc eur.

Viac k téme: 5G sieť, premiér Slovenskej republiky, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie