• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Odkazom Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a živý je aj dnes, reaguje cirkev i politici

Odkazom Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a živý je aj dnes, reaguje cirkev i politici

Sviečková manifestácia sa uskutočnila 25.

25.3.2023 (SITA.sk) - Jedným z odkazov takzvanej Sviečkovej manifestácie je schopnosť zjednotiť sa a hľadať skôr to, čo nás spája ako to, čo nás rozdeľuje a tak podporovať ducha spolupráce a zmierenia v spoločnosti.

Pri príležitosti 35. výročia udalosti, ktoré si pripomíname v sobotu 25. marca to skonštatovala Konferencia biskupov Slovenska.

Sviece ako symbol Ježiša Krista

Podľa biskupov sviece v rukách aktivistov za náboženskú slobodu symbolizovali predovšetkým Ježiša Krista, ktorý sám o sebe povedal, „ja som svetlo sveta“.

„Je to to svetlo, ktoré ani to najsilnejšie vodné delo na svete nedokáže zahasiť. Preto ako duchovní pastieri spolu s kňazmi a veriacimi veríme a vyznávame, že najistejšou cestou k úprimnému zmiereniu je naozaj Ježiš Kristus, víťazný a zmŕtvychstalý," uviedla KBS.

Biskupi zároveň poďakovali všetkým, ktorí týmto, ale aj akýmkoľvek iným spôsobom verejne vystúpili voči totalitnému režimu a prispeli k jeho postupnému oslabeniu až zániku v novembri 1989. „Sú pre nás vzorom aj inšpiráciou, pretože zápas o ľudské práva a ich správne chápanie a uplatňovanie zjavne neskončil," dodala KBS.

Dôležitý míľnik na ceste slobody Slovenska

Sviečková manifestácia nám hovorí, že občianske slobody, právo na náboženské vyznanie a sloboda slova sú jedným z najdôležitejších prejavov, ktoré naša spoločnosť má. Uviedla to v relácii Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko poverená ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Dodala, že na Slovensku boli desaťtisíce odvážnych ľudí, ktorí sa postavili proti zločineckému komunistickému režimu. Podľa nej tento režim ničil tisíce osudov, kňazi a rehoľníci končili vo väzení, či v uránových baniach, alebo im zobrali majetky. Deti veriacich nemohli študovať na vysokej škole. Tichá manifestácia bola veľmi dôležitým míľnikom na ceste slobody Slovenska.

KDH vzišlo z odkazu sviečkovej manifestácie

Tichá manifestácia na podporu náboženských slobôd a slobody slova spojila celú občiansku spoločnosť a predurčila smerovanie Slovenska za boj proti utláčaniu a komunistickému režimu. Uviedol to Milan Majerský, predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie. Jeho vyjadrenie poskytla hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

„Nezabúdajme, čo predurčila pred 35 rokmi Sviečková manifestácia ako prvé masové protirežimné vystúpenie v bývalom Československu od roku 1969," vyzval Majerský. Dodal, že KDH je hnutím, ktoré vzišlo z odkazu sviečkovej manifestácie a, ktoré dodnes chráni ľudskú dôstojnosť a slobodu. „Sme presvedčení, že aj v dnešnej dobe je odkaz Sviečkovej manifestácie o to viac živý,“ uzavrel Majerský.

Proces boja za slobodu nedokázali zastaviť

Ľudí, ktorí v roku 1988 vyšli do bratislavských ulíc so sviečkami v ruke síce vtedajšia štátna moc rozohnala, ale proces boja za slobodu zastaviť už nedokázali. Uviedol to predseda Republikovej rady strany Aliancia László Sólymos súvislosti s 35. výročím Sviečkovej manifestácie. Jeho vyjadrenie poskytla hovorkyňa strany Aliancia Klára Magdeme.

Dodal, že hybnou silou sviečkovej manifestácie o štyri desaťročia bola tiež túžba po slobode. Sólymos dodal, že netreba pred predčasnými voľbami zabudnúť na to, že nie je jedno, či zveríme našu krajinu do rúk tým, ktorí si slobodu a základné ľudské práva ctia, alebo tým, ktorí by ich bez váhania pošľapali.

Túto udalosť si pripomíname ako pamätný deň zápasu za ľudské práva. Išlo o prvé verejné vystúpenie kresťanov proti totalitnému režimu na území Slovenska v rámci zápasu za náboženskú slobodu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie