• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Odídenci z Ukrajiny pribúdajú, štát môže mestám podľa ZMOS-u pomôcť aj nevyužitými eurofondmi

Odídenci z Ukrajiny pribúdajú, štát môže mestám podľa ZMOS-u pomôcť aj nevyužitými eurofondmi

Jedinou podmienkou je podľa predsedu ZMOSu politická vôľa a ochota zamestnancov štátu na kompetentných rezortoch.

17.8.2023 (SITA.sk) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v stredu listom požiadalo predsedu úradníckej vlády Ľudovíta Ódora, podpredsedníčku vlády Líviu Vašákovú a ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Petra Balíka o pokračovanie pomoci so starostlivosťou o odídencov z Ukrajiny prostredníctvom pokračovania programu FAST CARE rovnakým spôsobom ako IROP-FAST CARE. Počet odídencov aktuálne pribudol.

Zdroje na starostlivosť o odídencov

ZMOS ďalej informoval, že mestá a obce vynakladajú zdroje na starostlivosť o odídencov v mesiacoch posledného polroka, tie už však nespadajú do oprávneného obdobia IROP-FAST CARE. Združenie je toho názoru, že štát môže mestám a obciam pomôcť nevyužitými eurofondmi.

Z nevyužitých eurofondov má štát možnosť zabrániť prepadnutiu prostriedkov vo výške viac ako 30 miliónov eur a zároveň tým v tejto výške zlepšiť svoje všeobecné hospodárenie a schodok verejných financií ešte v tomto kalendárnom roku. Uvedomujeme si, že nevyčerpané zdroje IROP už síce zrejme neumožňujú realokovať dostatočné finančné prostriedky na tento účel," uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.

Hrozba nedočerpania eurofondov

Dodáva, že nedočerpanie zdrojov hrozí napr. Operačnému programu Kvality životného prostredia. Efektívnym konaním a revíziou, ktorú je možné stihnúť ešte počas septembra tohto roku, je podľa Božika možné tieto zdroje zachrániť pred prepadnutím. Môžu sa tak využiť na pokrytie potrieb prípadného pokračovania programu FAST CARE.

V tejto súvislosti sme pred pár týždňami požiadali rezort vnútra o sprístupnenie presného počtu odídencov s novým a platným útočiskom za predchádzajúce mesiace ako relevantného údaju pre možné pokračovania programu FAST CARE," dodal Božik.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie