• Dnes je: Utorok 29. septembra 2020 meniny má Michal, Michaela

Odhaľuje PCR test na COVID-19 aj prítomnosť ľudskej DNA? Infektológ vysvetlil, čo zistia v laboratóriu

Odhaľuje PCR test na COVID-19 aj prítomnosť ľudskej DNA? Infektológ vysvetlil, čo zistia v laboratóriu

Keďže pri metóde PCR sa používajú reťazce nukleovej kyseliny, ktoré presne zapadnú do RNA koronavírusu, dokážeme metódou PCR len prítomnosť vírusu SARS-CoV-2.

Nie je pravda, že vyšetrenie PCR na COVID-19 stanoví aj prítomnosť ľudskej DNA. Na sociálnej sieti to uviedlo ministerstvo zdravotníctva ako reakciu na šírenie ďalšieho hoaxu.

Infektológ z Kramárov Peter Sabaka vysvetlil, že metóda PCR je navrhnutá tak, aby reťazce, ktoré sa pri nej používajú, presne zapadli len do RNA vírusu SARS-CoV-2.

„Ak by bolo pravdou, že PCR vyšetruje aj prítomnosť ľudskej DNA, bolo by pozitívne u každého človeka, čomu protirečia tisícky negatívnych vyšetrení každý deň,“ konštatoval.

PCR TESTOVANIE JE BEZPEČNÉ A SPOĽAHLIVÉ, ŠARLATÁNSKE WEBY NIE SÚ


S novým týždňom prichádza, bohužiaľ, nová várka hoaxov a hlúpostí o koronavíruse. Po rúškach sa na pretras začína dostávať aj testovanie. Už pred pár týždňami sme v spolupráci s políciou vyvracali nezmysel, že palička pri výtere môže poškodiť mozog a teraz tu máme ďalší hoax týkajúci sa PCR testov.

MUDr. Peter Sabaka, infektológ z Kramárov:

„Nie je pravda, že vyšetrenie PCR na COVID-19 stanoví aj prítomnosť ľudskej DNA, keďže oba vyšetrované gény sa nevyskytujú u človeka, ani sa na žiadne ľudské gény nepodobajú. Metóda PCR je navrhnutá tak, aby reťazce ktoré sa pri nej používaju presne zapadli len a len do RNA vírusu SARS-CoV-2. Ak by bolo pravdou, že PCR vyšetruje aj prítomnosť ľudskej DNA, bolo by pozitívne u každého človeka, čomu protirečí tisícky negatívnych vyšetrení každý deň.Vyšetrenie na coronavírus SARS CoV-2 sa realizuje hlavne výterom, ktorým sa odoberie ster z nosa, ktorý obsahuje mŕtve odlúpené bunky sliznice a v nich sa hľadá nukleová kyselina vírusu. Nukleová kyselina zvaná RNA sa hľadá metódou PCR. Tá využíva kratšie reťazce nukleovej kyseliny, ktoré presne zapadnú du RNA koronavírusu ako kľúč do zámku. Tieto reťazce sú vyvinuté tak, aby sa naviazali len na RNA SARS-CoV-2.


V prístroji, v ktorom sa PCR vyšetruje, sa vírusová RNA pomnoží, aby sa dala zobraziť a dokázať jej pritomnosť. Ak sa vo vzorke, ktorú vyšetrujeme, nenachádza RNA koronavírusu SARS-CoV-2, tak sa krátke reťazce nukleovej kyseliny využívané metódou PCR nemajú na čo naviazať, v skúmavke nedôjde k namnoženiu RNA a teda vyšetrenie nič nezobrazí a výskedok je negatívny.


Ak je výsledok pozitívny, pacient má v nose koronavirus SARS-CoV-2. Keďže pri metode PCR sa používajú reťazce nukleovej kyseliny, ktoré presne zapadnú do RNA koronavírusu, dokážeme metódou PCR len pritomnosť vírusu SARS-CoV-2. Podobne ako jedným kľúčom otvoríme len jedny dvere.


Metóda PCR sa používa už dlhé roky ako veľmi presná metóda diagnostiky rôznych infekčných chorôb práve pre jej vysokú spoľahlivosť."


Zdroj: Facebook Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky


Ster z nosa obsahuje mŕtve bunky sliznice

Ako infektológ doplnil, vyšetrenie na koronavírus SARS CoV-2 sa realizuje hlavne výterom. Odoberie sa ním ster z nosa, ktorý obsahuje mŕtve odlúpené bunky sliznice a v nich sa hľadá nukleová kyselina vírusu. Nukleová kyselina zvaná RNA sa hľadá metódou PCR.


„Keďže pri metóde PCR sa používajú reťazce nukleovej kyseliny, ktoré presne zapadnú do RNA koronavírusu, dokážeme metódou PCR len prítomnosť vírusu SARS-CoV-2. Podobne ako jedným kľúčom otvoríme len jedny dvere,“ dodal Sabaka s tým, že metóda PCR sa používa už dlhé roky ako presná metóda diagnostiky rôznych infekčných chorôb práve pre jej vysokú spoľahlivosť.


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie