• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

Odborníci vyvrátili predsudky o elektronickom športe. Hráči majú dobré zdravotné výsledky

Odborníci vyvrátili predsudky o elektronickom športe. Hráči majú dobré zdravotné výsledky

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča venovať sa fyzickej aktivite týždenne minimálne 150 minút.

Hráči elektronického športu majú oproti bežnej svetovej populácii zdravšiu telesnú hmotnosť, menej pijú alkohol a menej fajčia. V novej štúdii to tvrdia odborníci z austrálskej Queensland University of Technology (QUT).

Do výskumu sa zapojilo 1 400 respondentov zo 65 krajín. Ako prví skúmali index telesnej hmotnosti na globálnej vzorke e-športovcov.

Zistili u nich medzi 9 až 21% väčšiu pravdepodobnosť na zdravšiu hmotnosť, ako u ostatných ľudí. Najlepších 10% hráčov malo výrazne lepšiu fyzickú kondičku ako hráči na nižšej úrovni.

Búranie predsudkov

Výskumník Michael Trotter vyhlásil, že výsledky sú prekvapivé vzhľadom na globálnu úroveň obezity. „Zistenia spochybňujú stereotyp o obezite hráčov,“ povedal. „Ak premýšľate nad e-športom, často sa objavia obavy zo sedavého správania a zlého zdravotného stavu,“ dodal.

Štúdia však objavila „zaujímavé a zmiešané“ výsledky. „Najlepší hráči sa viac ako hodinu denne venujú fyzickému cvičeniu, aby lepšie zvládli stres a celkový výkon v hre,“ uviedol.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča venovať sa fyzickej aktivite týždenne minimálne 150 minút. Ako ozrejmil Trotter, iba najlepší hráči splnili odporúčania, pritom cvičili v priemere štyri dni v týždni.

Morbídna obezita

Výskum tiež zistil, že 4,03% hráčov má vyššiu pravdepodobnosť dosiahnuť morbídnu obezitu v porovnaní s globálnou populáciou.


Trotter navrhol vytvoriť stratégie pre hráčov patriacich do skupiny s vyšším indexom telesnej hmotnosti. „Fyzická aktivita a cvičenie súvisia s úspechom v e-športe a mali by sa na ne zamerať hráči i organizácie, ktoré ich trénujú,“ vyjadril sa odborník.


Podľa neho tak mladá generácia hráčov bude mať v budúcnosti viac dôvodov a motivácie fyzicky cvičiť, čo je prospešné pre ich celkové zdravie a výkon.

Alkohol a cigarety

Štúdia odhalila aj ďalší zaujímavý fakt. Hráči e-športov majú o 7,8% vyššiu pravdepodobnosť, že nebudú každý deň piť alkohol. Z tých, ktorí si dajú pohárik, 0,5% uviedlo, že tak robí každý deň.


Analýza zistila, že len 3,7% hráčov sú denní fajčiari, pričom frekvencia fajčenia je v porovnaní s globálnymi dátami o 18,7% nižšia.


Experti by sa chceli v ďalšej štúdii zamerať na to, ako programy na stredných a vysokých školách môžu zlepšiť zdravotný stav a zvýšiť fyzickú aktivitu študentov, ktorí sa venujú e-športom.


Na svet sa valí pandémia obezity. Predpovede odborníkov sú hrozivé

Odborníci sa obávajú pribúdania obéznych detí, rizikové sú najmä deti v mestských bytoch

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie