• Dnes je: Piatok 03. decembra 2021 meniny má Oldrich

Odborníci varujú pred silnou chrípkovou sezónou. Nezáujem o očkovanie či nedostatok vakcín môžu byť problémom

Odborníci varujú pred silnou chrípkovou sezónou. Nezáujem o očkovanie či nedostatok vakcín môžu byť problémom

Je možné, že mnohí ľudia, ktorí boli vírusom SARS-CoV-2 nakazení a prekonali iné ako bezpríznakové ochorenie, budú očkovanie proti chrípke z obavy o stav svojich pľúc zvažovať.

V čase, kedy sa Slovensko a aj celá Európa pomaly spamätáva z vyčíňania koronavírusu, sa zdá, že si úrady aj ľudia môžu konečne na chvíľku vydýchnuť. Opak je však pravdou, čakajú na nás aj iné vírusy, pred ktorými by sme mali byť obozretní.

Zhodujú sa na tom lekári, vedci, ako aj odborníci z oblasti farmácie či epidemiológie. Na jeseň sa očakáva tretia vlna pandémie, pred ktorou by nás malo ochrániť najmä očkovanie. Čo nás ale ochráni pred chrípkou?

Podľa lekára a vedca Petra Celeca z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave bude nasledujúca chrípková sezóna poriadne silná, preto by kompetentní mali už teraz myslieť na vakcíny.


„Dúfam, že Ministerstvo zdravotníctva SR nezabudlo na to, že príde aj chrípka, po tomto roku zrejme poriadna, takže vakcíny bude treba aj na chrípku,“ uviedol Celec pre portál vZdravotníctve.sk. Vakcín je a bude však už tradične pomerne málo.

Nízky záujem

Nákup očkovacích látok proti chrípke však nie je v kompetencii rezortu zdravotníctva ani Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ale objednávajú a nakupujú si ich samotné lekárne. Tie, samozrejme, nakupujú len toľko vakcín, aby pokryli záujem.


Záujem o očkovanie proti chrípke je však na Slovensku dlhodobo extrémne nízky, ukazuje sa to aj v súvislosti s ochorením COVID-19. Aj keď práve vďaka COVIDu sa minulý rok na jeseň mierne zvýšil.


„V rámci Európskej únie máme štáty, ktoré dosahujú 70-percentnú zaočkovanosť proti chrípke, napríklad Holandsko či Belgicko. My sa nachádzame nie úplne na chvoste, ale sme medzi štátmi, ktoré mali najnižšiu zaočkovanosť,“ uvádza Ondrej Sukeľ.


Prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) tiež upozorňuje, že najväčší problém u nás je v tom, že napríklad v zariadeniach sociálnych služieb,“ dosahujeme iba okolo 20-percentnú zaočkovanosť“.

Práve v týchto zariadeniach pritom žijú ľudia nad 75 a viac rokov, u ktorých sa odporúča 100-percentná zaočkovanosť, a to hlavne pre lokálne epidemiologické problémy. Zaočkovanosť v ostatných vekových kategóriách je ešte horšia.

Zdravotné poisťovne

Matej Neumann, hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne, portál vZdravotníctve.sk informoval, že v sezóne 2020/2021 bolo spolu zaočkovaných 197 004 poistencov najväčšej, štátnej poisťovne.


Z tohto počtu bolo 6 628 detí vo veku od šesť mesiacov do 15 rokov, ďalších 56 075 boli ľudia v produktívnom veku od 15 do 58 rokov a zvyšných 134 301 bolo vo veku 59 rokov a viac. Vakcína proti chrípke je rovnaká pre deti aj dospelých.


„V platnom Zozname kategorizovaných liekov sú dve vakcíny. Influvac Tetra sa môže používať u detí od troch rokov a Vaxigrip Tetra od šesť mesiacov,“ doplnil Neumann. Obe vakcíny, ktoré majú Slováci na výber, v plnej miere preplácajú zdravotné poisťovne.


Cena sa však v rámci každej očkovacej sezóny mení. Momentálne je to 11,16 eur a je jedno, ktorú vakcínu si kto vyberie.


Rovnaké dve vakcíny a za rovnakú cenu prepláca aj súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera, ako potvrdil jej hovorca Matej Štepianský. Dôvera za rok 2020 preplatila očkovanie celkovo u 72 815 ľudí.

V roku 2019 sa nechalo zaočkovať 46 960 poistencov Dôvery, v roku 2018 to bolo 54 137 ľudí, záujem teda v minulom roku stúpol. Podľa údajov ÚVZ celkovo dokonca o 34 percent, čo je však podľa všetkého jednorazová záležitosť.


Ďalšia súkromná Union zdravotná poisťovňa podľa hovorkyne Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej za sezónu 2019/2020 preplatila 13 104 očkovacích látok proti chrípke, čo predstavuje „nárast o 12,4 percenta oproti predchádzajúcej chrípkovej sezóne“.

Nedostatok v 2020

Napriek medziročnému nárastu záujmu o očkovanie lekárne neplánujú výrazne navyšovať počty objednaných vakcín. Nepresvedčil ich ani vlaňajší nedostatok vakcín, ktorý vznikol v súvislosti s nástupom druhej vlny pandémie na jeseň.


Ľudia v zúfalej snahe ochrániť sa pred koronavírusom absolvovali aspoň očkovanie proti chrípke, nakoľko liek či vakcína ešte neexistovali.


„Tvrdiť, že sa bude v tomto roku situácia a zvýšený záujem ľudí o vakcíny proti chrípke z roka 2020 opakovať, by bol len odhad,“ povedal Peter Sedláček, hovorca najväčšej siete lekární Dr. Max. Napriek tomu vakcín objednali o čosi viac ako vlani.


Na základe preverovanie záujmu zo strany lekárov a lekární o vakcíny proti chrípke totiž evidujú zvýšený záujem, približne o 20 percent, oproti reálne vydaným baleniam v roku 2020.


Spomenutých 20 percent je však stále len odhad samotných lekárov. Či sa potvrdí, to bude jasné až po očkovacej sezóne. Môže sa stať, že záujem bude nižší, alebo naopak vyšší, a teda budú vakcíny proti chrípke chýbať.

Odporúčania komory

Sukeľ hovorí, že je ťažké odporúčať lekárňam, aby sa na chrípkovú sezónu predzásobili vakcínami, pretože to v konečnom dôsledku pre ne môže znamenať aj čistú ekonomickú stratu, ak o očkovanie nakoniec nebude záujem.

Ministerstvo zdravotníctva podľa jeho slov disponuje materiálom, ktorý hovorí, že objednaný počet látok je pri súčasnom záujme o očkovanie postačujúci, s čím sa aj sám prezident SLeK „relatívne“ stotožňuje.


„Záujem o očkovanie stále klesá a pokiaľ sa tu nevytvorí nejaká forma podpory, tak je zrejmé, že malé množstvo vakcín, ktoré je objednané, okolo 300-tisíc kusov, bude postačujúce,“ myslí si Sukeľ.


Podporu si predstavuje napríklad tak, že lekárňam sa budú kompenzovať straty, ktoré budú vyplývať z nespotrebovaných vakcín alebo sa začne so zásadnejšou podporou očkovania, či už vo forme osvety alebo benefitov pre ľudí, ktorí sa zaočkujú.


Prípadnú informačnú kampaň však lekárne samotné robiť nemôžu, nakoľko vakcíny proti chrípke sú na lekársky predpis. Podľa zákona ich preto môže propagovať jedine štát, respektívne štátne inštitúcie.

Očkovacia kampaň

Aktuálne však žiadna mediálna kampaň na očkovanie proti chrípke neprebieha a výrazná podľa odborníkov nebola ani v minulých rokoch. Portál vZdravotníctve.sk sa pýtal ministerstva zdravotníctva, či na jeseň plánujú nejakú spustiť.


Otázku delegovali na ÚVZ, hovorkyňa Dáša Račková informovala, že pred a počas chrípkovej sezóny „iniciatívne a na pravidelnej báze podčiarkujú význam očkovania proti chrípke v zmysle najúčinnejšieho preventívneho opatrenia proti tomuto ochoreniu“.

Uviedla tiež, že zverejňujú a distribuujú množstvo informačných materiálov a letákov pre laickú verejnosť aj médiá, oslovujú odborníkov, ktorí sa následne vyjadrujú pre printové, rozhlasové a audiovizuálne médiá a zúčastňujú sa televíznych i rozhlasových relácií.


„Ide o dlhoročne vykonávané aktivity a budeme v nich pokračovať i naďalej,“ povedala Račková a dodala, že predchádzajúcu chrípkovú sezónu potrebu očkovania proti chrípke vyzdvihovali aj v kontexte pandémie COVID-19.

Aspoň 20 percent

Sukeľ si myslí, že v prípade chrípky by mal byť záujem ľudí o očkovanie prirodzený, čo však znamená, že takáto mediálna kampaň odporúčanú 20-percentnú zaočkovanosť Slovákov nedosiahne. „To bude dlhší proces,“ dodal.


Aktuálne sme síce boli schopní na Slovensku dosiahnuť zaočkovanosť v súvislosti s koronavírusom cez 30 percent, no pri chrípke je motivácia omnoho menšia ako pri ochorení COVID-19.


„Keď si vezmeme napríklad COVID, to je ochorenie, na ktoré zomrelo za rok 12-tisíc ľudí. Na chrípku umrie necelá tisícka,“ dodal Sukeľ.

Podľa neho sa treba na celou vecou koncepcnejšie zamyslieť: „Lebo nechať to na distribúciu a lekárne a povzbudzovať ich, nech objednávajú vakcíny, ktoré potom budú na konci roka vyhadzovať, to je jednoducho nereálne.“

Vakcíny z cudziny

Problémom pri vakcínach proti chrípke je to, že výrobný cyklus nie je taký, ako u bežných liekov, kde sa zadá výroba a o dva týždne je liečivo hotové. Tieto očkovacie látky sa tiež nedajú použiť ďalšiu sezónu, každý rok sa vyrába nové zloženie.


Jedinou možnosťou, ako v prípade nedostatku zohnať vakcíny, ktoré neboli objednané, je získať ich od iného štátu.


„Pokiaľ viem, vlani sa na Slovensko, z nejakého iného štátu, kde sa nespotrebovalo také množstvo, doviezli ďalšie vakcíny niekedy koncom novembra, takže dopyt sa relatívne pokryl,“ vysvetľuje Sukeľ.


Nateraz nie je jasné, či sa podobná situácia zopakuje aj tento rok. Je možné, že mnohí ľudia, ktorí boli vírusom SARS-CoV-2 nakazení a prekonali iné ako bezpríznakové ochorenie, budú očkovanie proti chrípke z obavy o stav svojich pľúc zvažovať.


Každopádne, aj epidemiologička Alexandra Bražinová považuje očkovanie proti chrípke za veľmi dôležité. „Veľká časť populácie bude na jeseň preočkovaná proti COVID-19, nebudeme si dôsledne prekrývať horné dýchacie cesty a vírus chrípky bude mať možnosť sa voľne šíriť.“

Vyhodnotenie chrípkovej sezóny 2020/2021 zo strany ÚVZ

– podiel spotrebovaných očkovacích látok konečným spotrebiteľom stúpol v porovnaní s predchádzajúcou chrípkovou sezónou o 34 percent

– z celkového počtu vyše 308-tisíc dávok vakcín proti chrípke, ktoré boli dodané do distribučnej siete, sa spotrebovalo až 99,7 percent

– oproti predchádzajúcej chrípkovej sezóne sa pozoroval nárast o 1,5 percentuálneho bodu: počet zaočkovaných jednotlivcov proti chrípke sa navýšil o viac než 78-tisíc ľudí

– zo zozbieraných údajov z distribučnej siete a od zdravotných poisťovní vyplýva, že v sezóne 2020/2021 prvýkrát za posledných deväť chrípkových sezón vzrástla zaočkovanosť medzisezónne o viac ako jeden percentuálny bod


Úrad verejného zdravotníctva v SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR každú chrípkovú sezónu upozorňujú, že ochorenie na chrípku nie je banálnym ochorením a môže mať vážne až život ohrozujúce dôsledky na zdravie jednotlivca, najmä v rizikovej skupine ľudí s dôrazom na podporu očkovania seniorov, chronických pacientov, zdravotníckych pracovníkov, malých detí a osôb s oslabenou imunitou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie