• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Odborníci súhlasia s novelou upravujúcou vykonávanie skríningu rakoviny prsníka, Sme rodina však návrh stiahla

Odborníci súhlasia s novelou upravujúcou vykonávanie skríningu rakoviny prsníka, Sme rodina však návrh stiahla

Skríning rakoviny prsníka je podľa odborníkov určený pre bezpríznakové ženy.

Ministerstvo zdravotníctva SR, Národný onkologický inštitút, Slovenská onkologická spoločnosť a hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre rádiológiu Viera Lehotská súhlasia s poslaneckým legislatívnym návrhom, ktorý upravuje vykonávanie skríningu rakoviny prsníka.

Ide o návrh novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia, ktorý do parlamentu predložili poslanci za hnutie Sme rodina Zuzana Šebová, Monika Péter a Miloš Svrček.

Podľa medializovaných informácií však predkladatelia tento návrh z legislatívneho procesu stiahli.

Ultrazvukové vyšetrenie prsnej žľazy

Poslanecký návrh novely zákona je podľa rezortu zdravotníctva v súlade s medicínskymi odporúčaniami a okrem iného upravuje nesprávne uvedený medicínsky postup týkajúci sa ultrazvukových vyšetrení prsnej žľazy u žien v bežnom riziku pre vývoj rakoviny prsníka.

„Ide o zmeny, ktoré sú založené na vedeckých dôkazoch a sú zároveň odporúčané pracovnými skupinami Ministerstva zdravotníctva SR. Predmetný návrh upravuje aj ďalšie veľmi potrebné zmeny nielen v oblasti onkologických skríningov, ale aj v starostlivosti o pediatrických pacientov,“ uviedlo ministerstvo v tlačovej správe.


Skríning rakoviny prsníka je podľa odborníkov určený pre bezpríznakové ženy. „Jednoznačne odporúčaným vyšetrením v rámci skríningu žien v bežnom riziku pre vývoj rakoviny prsníka je mamografické vyšetrenie,“ tvrdia.

Ženy s vyšším rizikom vývoja karcinómu

Ultrazvukové vyšetrenie môže podľa nich mať svoj význam v rámci doriešovania mamograficky hustej žľazy alebo zistených mamografických abnormalít, alebo u žien s príznakmi ochorenia prsnej žľazy.


„Naopak, v rámci skríningu bezpríznakových žien v bežnom riziku rakoviny prsníka je samotné ultrazvukové vyšetrenie spojené s vysokou falošnou pozitivitou a nie je ako skríningové vyšetrenie odporúčané,“ tvrdia odborníci.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, pre ženy s vyšším rizikom vývoja karcinómu prsníka a pre ženy s klinickým nálezom na prsníkoch sú vypracované samostatné štandardné vyšetrovacie postupy.

Záťaž zdravotného systému

Samostatne uskutočnené ultrazvukové vyšetrenie u bezpríznakových žien môže viesť k nadvyšetrovaniu, vzhľadom na opakované kontroly onkologicky nepodozrivých zmien, ktoré vedú k potenciálnemu poškodeniu a nadmernej úzkosti žien. Súčasne predstavujú záťaž zdravotného systému.


„Európska rádiologická spoločnosť a Európska spoločnosť pre zobrazovanie prsníkov jednoznačne neodporúčajú používať samotné ultrazvukové vyšetrenie ako preventívnu metódu rakoviny prsníka vzhľadom na výsledky dlhodobej aplikačnej praxe vychádzajúcej z medicínskych dôkazov,“ tvrdí rezort zdravotníctva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie