• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Od štvrtka už nebudeme musieť nosiť respirátory ani rúška. Ruší sa aj karanténa, ak ju nenariadi lekár

Od štvrtka už nebudeme musieť nosiť respirátory ani rúška. Ruší sa aj karanténa, ak ju nenariadi lekár

Nosenie respirátorov má však stále význam najmä pre rizikové skupiny osôb, pre starších, chronicky chorých a nezaočkovaných ľudí.

Od štvrtka (21. apríla) sa na Slovensku zruší povinnosť nosiť respirátory. Na brífingu po rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Zároveň sa ruší aj povinnosť nosenia rúšok.

Rozšíri sa poskytovanie bielej medicíny

Respirátory budú povinné iba v zariadeniach sociálnej starostlivosti a zdravotníckych zariadeniach. Ako povedal Lengvarský, situácia v súvislosti s výskytom koronavírusu sa neustále zlepšuje a nemocnice prejdú postupne na poskytovanie bielej medicíny.

Hlavný hygienik Ján Mikas upresnil, že podmienky izolácie sa nezmenia a osoba po pozitívnom teste kontaktuje lekára. Ruší sa však povinnosť karantény. Jedinou výnimkou je, ak karanténu nariadi lekár.

Zároveň upozornil, že v súčasnosti má respirátor stále veľký význam pre rizikové skupiny osôb, pre starších, chronicky chorých a nezaočkovaných ľudí. „Dopad uvoľnených opatrení budeme sledovať,“ povedal Mikas.

766 dní obmedzení

Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) zhodnotila, že v kultúre končí „éra rúšok“ a občania sa budú môcť kultúry poriadne nadýchnuť.

„Pred vyše dvoma rokmi bol pre nás život v rúškach nepredstaviteľný. Prišla pandémia a s ňou presne 766 dní obmedzení,“ podotkla Milanová.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie