• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Od šetrenia až po zvyšovanie investícií – politici si konsolidáciu predstavujú rôzne a Danko nazval Kollára Pilátom

Od šetrenia až po zvyšovanie investícií – politici si konsolidáciu predstavujú rôzne a Danko nazval Kollára Pilátom

Politici mali odpovedať na otázky, čo pokladajú za svoju hlavnú prioritu a ako by chceli konsolidovať verejné financie.

9.9.2023 (SITA.sk) - Naštartovanie ekonomiky a rast reálnej životnej úrovne ľudí je hlavnou prioritou po voľbách z pohľadu predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Uviedol to v diskusii lídrov šiestich politických strán, ktorú pripravil denník Plus 1 deň.

Fico chce bojovať proti zdražovaniu

Šimečka v diskusnej relácii Karty na stôl uviedol, že konsolidácia verejných financií bude nevyhnutá, pretože súčasný stav verejných financií je neudržateľný. Pomoc pre ľudí musí byť podľa neho nie plošná, ale adresná a štát musí v prvom rade dbať na to, aby verejné financie aj dotácie boli využívané efektívne.

Predseda Smeru-SD Robert Fico pokladá za hlavnú prioritu po voľbách sociálnu oblasť a boj proti zdražovaniu. Hovorí, že na vyrovnaný rozpočet môže Slovensko do roku 2027 zabudnúť, jednoducho to nie je možné.

„Musí byť nastavená solidarita bohatých s chudobnými. Ak budú mať banky čistý zisk miliardu, tak polovicu im z toho zoberieme,“ povedal Fico a zároveň podčiarkol, že nebudú zvyšovať zbrojné výdavky.

Pellegrini chce konsolidovať aj investovať

Podľa lídra Hlasu-SD Petra Pellegriniho musia prvé opatrenia novej vlády ísť do sociálnej oblasti a riešiť tiež treba ceny potravín a energií. Plánuje konsolidovať, ale zároveň aj investovať. Tempo konsolidácie verejných financií musí podľa neho zodpovedať aktuálnemu stavu životnej úrovne obyvateľstva.

„Naopak, ešte aj na úkor zvýšeného deficitu musíme investovať. Ja som presvedčený, že minimálne jedno percento hrubého domáceho produktu nad rámec konsolidácie treba investovať do slovenských regiónov,“ uviedol.

SaS je zásadne proti vyšším daniam

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík pokladá za najvyššiu prioritu zdravotníctvo, spolu s ktorým ide podľa neho ruka v ruke aj ekonomický rast, pretože zdravotníctvo je do veľkej miery otázkou peňazí.

Liberáli sú zásadne proti vyšším daniam. Hospodársky rast chcú zabezpečiť mnohými spôsobmi, ako príklad Sulík uviedol motivovanie obcí, aby podporovali podnikanie na svojom území.

„Chceme opätovne zaviesť rovnú daň najmä preto, že je to veľmi jednoduchý a transparentný spôsob zdanenia,“ podotkol. V prípade, ak bude SaS vo vláde, vyberie „čo najmenej bolestivé“ opatrenia konsolidácie verejných financií.

Danko nazval Kollára Pilátom

Predseda strany SNS Andrej Danko vidí ako svoje hlavné priority sociálnu pomoc, riešenie dôchodkov a hypoték. Ako prvé však povedal, že chce, aby nedochádzalo k zneužívaniu štátnej moci a tiež, že by rád zobral post predsedu Národnej rady Borisovi Kollárovi, ktorého nazval Pilátom.

Povedal, že Slovensko má aj dnes jeden z najnižších dlhov, no problémom je, že 12 miliárd sa „rozhajdákalo“ veľmi rýchlo. Ekonomiku treba podľa neho naštartovať investíciami, napríklad výstavbou diaľníc. Rezort dopravy pod patronátom Sme rodina podľa jeho slov neurobil vôbec nič.

Kollár by zdanil monopoly a oligopoly

Šéf Sme rodina Boris Kollár reagoval, že je smutné, že tak stará strana, akou je SNS, má jediný bod program hnutie Sme rodina, podľa neho ido o obsesiu. Jeho hnutie chce prioritne riešiť ceny potravín, bývanie ľudí a vysoké úrokové sadzby hypoték.

Zároveň však podotkol, že sa to nebude dať urobiť, pokiaľ bude neustále polarizovaná spoločnosť. Peniaze do štátnej kasy by chcel získať zdanením monopolov a oligopolov. „Klasické korporátne dane ani DPH by som nezvyšoval,“ povedal.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie