• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Od júna nebude potrebné k nehodám volať policajtov, škodová udalosť bude v akejkoľvek výške

Od júna nebude potrebné k nehodám volať policajtov, škodová udalosť bude v akejkoľvek výške

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o cestnej premávke. Novela upravuje pravidlá pri posudzovaní dopravných nehôd. Účastníci dopravnej nehody po novom môžu využiť právo si vybaviť náhradu škody prostredníctvom poisťovne aj bez prítomnosti policajtov.

Zákon nadobudne účinnosť 1. júna 2022. Informoval o tom Lukáš Laczko z Odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR.

Udalosť v cestnej premávke, pri ktorej dôjde len k hmotnej škode v akejkoľvek výške na niektorom z vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku, sa nebude považovať za dopravnú nehodu, ale za škodovú udalosť.

Zväz autoservisov považuje úpravu posudzovania dopravných nehôd za malý krok, rakúsky model je spravodlivejší

Zväz autoservisov SR (ZA-SR) považuje schválenie novely zákona o cestnej premávke parlamentom za malý krok priblíženia sa Slovenska k vyspelým krajinám Európy. Novela by mala po podpise prezidentky SR nadobudnúť účinnosť 1. júna.

Ako priblížil sekretariát ZA-SR, novela spočíva v preklasifikovaní dopravnej nehody iba s hmotnou škodou na niektorom z vozidiel, na škodovú udalosť.


Po novom tak môžu účastníci plne využiť právo vybaviť si vec formou náhrady škody prostredníctvom poisťovne, a to aj bez prítomnosti policajta na mieste.

Kontraproduktívne vnímanie vylúčenia polície

Vylúčenie polície z nehodovej udalosti však vníma zväz kontraproduktívne, a to v nadväznosti na zákon účinný od 31. decembra 2021 pre vozidlá kategórie M1 a N1 s dátumom prvej evidencie po 1. januári 2005, podľa ktorého je každá dopravná nehoda alebo škodová udalosť, pri ktorej boli na vozidle poškodené hlavné bezpečnostné prvky, vážnou dopravnou nehodou vozidla.

Dané vozidlo má následne pozastavenú ďalšiu prevádzku. Dohľad nad dodržiavaním tohto predpisu má pritom v rukách Polícia SR. Tá môže podľa ZA-SR na mieste dopravnej nehody, aspoň v prvých rokoch po prijatí vlaňajšieho zákona, pomôcť k jeho širšiemu etablovaniu sa a zároveň pomôcť vodičom motorových vozidiel oboznámiť sa s jeho obsahom a dosahmi v praxi.

Rakúsky model je spravodlivejší

ZA-SR tiež apeluje na to, že nová úprava, ktorú schválila Národná rada SR 5. mája vyžaduje uvedomelé správanie všetkých motoristov. Z tohto dôvodu zväz do budúcna navrhuje inšpirovať sa rakúskym modelom, v rámci ktorého nie je nutné, aby sa účastníci dopravnej nehody dohodli na tom, kto je vinník a kto poškodený, ako je to na Slovensku.

Zväz dodal, že v Rakúsku tiež platí, že poplatok za prípadný výjazd polície hradí ten z vodičov, ktorý políciu privolal, a nie automaticky vinník škodovej udalosti. Z tohto pohľadu vníma ZA-SR rakúsky model za spravodlivejší.


Novelizovať potrebujú podľa ZA-SR aj iné súvisiace zákony, a to napríklad zákon o Policajnom zbore či zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru. Zväz navrhuje, aby boli výjazdy k škodovým udalostiam prostredníctvom dopravnej polície pozmenené na službu polície za úhradu.Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie