• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

Ocot zaistí úžasne čistú a vydezinfikovanú domácnosť, ale tieto veci ním nikdy nečistite. Môžete ich zničiť!

Ocot zaistí úžasne čistú a vydezinfikovanú domácnosť, ale tieto veci ním nikdy nečistite. Môžete ich zničiť!

Hoci ocot nie je tak účinný ako komerčné čistiace prostriedky, stále ide o užitočný dezinfekčný prostriedok v domácnosti.

Je skvelý na odstránenie škvŕn, osvieženie bielizne, umývanie okien a veľa ďalších vecí.

Ocot je lacný, netoxický, biologicky odbúrateľný a používa sa aj na dezinfekciu už stáročia.

Ocot ale môže nenávratne poškodiť niektoré povrchy. V akých situáciách by sme si mali dať určite pozor?

Mramorová doska

Máte doma kuchynskú mramorovú dosku alebo podlahu z prírodného kameňa? Aj keď tieto materiály vyzerajú v interiéri krásne a sú v mnohých smeroch odolné, s octom sa radi naozaj nemajú. Ich štruktúra je totiž pórovitá. A práve ocot, ktorý je vlastne slabým roztokom kyseliny, ich môže nenávratne poškodiť. Vzniknutých škvŕn a šmúh už sa potom nikdy nezbavíte. Pre vyčistenie kameňa použite radšej teplú vodu, prípadne pH neutrálne čistiace prostriedky.

Drevená podlaha

Podlaha z dreva je kvalitná, krásna a iste dlho vydrží. Ale tiež je potrebné počítať s tým, že obstaranie je oveľa drahšie a údržba zložitejšia. Niektoré gazdinky radia umývať drevenú podlahu vlažnou vodou nariedenou octom, ktorý dezinfikuje a dodá lesk. Lenže odborníci varujú, že ocot môže poškodiť povrchovú úpravu. Preto radšej investujte do čistiacich prostriedkov výhradne určených pre drevené podlahy, a to podľa ich povrchovej úpravy.

Žehlička

Ocot vás síce účinne zbaví vodného kameňa, ktorý sa v žehličke rád usádza, ale zároveň môže poškodiť váš prístroj. A preto väčšina výrobcov s používaním octu alebo soli na čistenie nesúhlasí. Kyselina v octe totiž môže vážne poškodiť vnútorné časti žehličky. A ak by ste ju následne reklamovali, budete mať smolu a reklamáciu vám neuznajú. Presné informácie ohľadom správnej údržby preto radšej preštudujte v priloženom manuáli. Oplatí sa tiež zaobstarať si niektorý z novších typov žehličiek, ktoré sú vybavené odvápňovacím systémom.

Fľaky

Ocot je pri čistení niektorých škvŕn určite skvelým pomocníkom. Ale neuplatní sa naozaj na všetky nežiadúce fľaky. Ak potrebujete vyriešiť škvrny od atramentu, krvi alebo trávy, tentoraz po octe nesiahajte. Škvrny potom majú totiž tendenciu sa do tkaniny rýchlo „zažrat“ alebo jednoducho na kyselinu nereagujú. Siahnite radšej po čistiacich prostriedkoch, ktoré pomáhajú odstraňovať škvrny.

Škvrny od vajec

Pamätajte tiež, že ak vám spadnú vajcia na podlahu, nie je dobré siahnuť po octe, ktorý by vám mal pomôcť vyčistiť podlahu. Kyselina, ktorú obsahuje, totiž spôsobí, že sa bielkovina zrazí a odstránenie bude ešte oveľa zložitejšie.

Elektronika

Na pravidelné dezinfikovanie telefónu či tabletu by sme zabúdať určite nemali, ale vziať si aj v tomto prípade na pomoc ocot určite nie je dobrý nápad. Na chúlostivé obrazovky môže byť príliš agresívny. Oveľa lepšie urobíte, keď si zaobstaráte špeciálne obrúsky, ktoré sú na tieto povrchy priamo určené.


Šikovné triky, ktoré zjednodušia upratovanie


Počasie